Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Leśnicy policzyli wilki i rysie

0
Podziel się

W Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich żyje w sumie 51 wilków i 8
rysi. Wyniki przeprowadzonej po raz pierwszy na Mazurach inwentaryzacji tych drapieżników ogłosiła
we wtorek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

bEhCSNuJ

W Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich żyje w sumie 51 wilków i 8 rysi. Wyniki przeprowadzonej po raz pierwszy na Mazurach inwentaryzacji tych drapieżników ogłosiła we wtorek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

Inwentaryzację drapieżników przeprowadzono w połowie lutego w dwu ogromnych kompleksach leśnych - Puszczy Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej. Uczestniczyło w niej ponad 100 leśników i ekologów. Teraz podali oni oficjalne dane, z których wynika, że na Mazurach żyje nie mniej niż 51 wilków i 8 rysi.

W ocenie leśników populacja drapieżników, którą oszacowano na podstawie tropów, wydaje się "bardzo przyzwoita". Zwłaszcza że - jak przypomina rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak - rysie nie przemieszczają się po lesie tak intensywnie jak wilki, więc ich rzeczywista liczebność może być jeszcze większa.

bEhCSNuL

Według Stefana Jakimiuka z ekologicznej organizacji WWF Polska, z którą współpracują leśnicy, była to pierwsza na tak szeroką skalę akcja liczenia wilków i rysi w mazurskich lasach. W najbliższych miesiącach ekolodzy - w ramach projektu "Duże drapieżniki w Polsce" - zamierzają sprowadzić kilka osobników rysia z Estonii.

Na Mazury przywieziono wcześniej rysie z Białorusi, urodzone w niewoli. Przed rokiem para takich zwierząt, przebywająca w wolierze na terenie nadleśnictwa Spychowo, doczekała się potomstwa. Młody osobnik o podwójnym imieniu "Stefan Maria" usamodzielnił się i żyje na wolności.

Pomimo ścisłej ochrony gatunkowej liczba rysi w Polsce utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Ocenia się, że w lasach całego kraju żyje 200 rysi i 600 wilków.(PAP)

mbo/ abe/

bEhCSNvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)