Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-mazurskie: Opady deszczu opóźniają żniwa

0
Podziel się:

Z powodu złej pogody w woj. warmińsko-mazurskim opóźniają się w tym roku
żniwa - ziarno jest mokre, a kombajny zakopują się w błocie. Dotychczas nie zebrano nawet połowy
zasiewów - poinformowano PAP w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Z powodu złej pogody w woj. warmińsko-mazurskim opóźniają się w tym roku żniwa - ziarno jest mokre, a kombajny zakopują się w błocie. Dotychczas nie zebrano nawet połowy zasiewów - poinformowano PAP w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Tak trudnych żniw nie było na Warmii i Mazurach od dawna. "Zawsze był choć tydzień pogody, która pozwalała na zbiory ziarna. W tym roku nie ma tygodnia, by nie lało, zboża i pola nie mają kiedy obeschnąć. Nie pada, a leje, pola są jak błoto. Kombajny się zakupują w błocie, ciągniki to samo, jest po prostu tragicznie" - powiedział PAP rolnik spod Kętrzyna, który nie skosił jeszcze rzepaku. Przed rokiem o tej porze - jak podkreślił - robił już zasiewy na przyszły rok.

Meldunki dotyczące żniw z poszczególnych powiatów zbiera Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Jak poinformowała PAP przedstawicielka tej instytucji Barbara Skowronek, dane zebrane na koniec minionego tygodnia wskazywały, że w regionie zebrano w sumie zaledwie 48,2 proc. zasianych zbóż.

Statystyki przekazane PAP wskazują, że najwięcej zbóż udało się zebrać w powiatach: działdowskim (95,5 proc.) i w Nowym Mieście Lubawskim (77,4 proc.); najgorzej przedstawia się sytuacja na Mazurach - w powiecie giżyckim skoszono nieco ponad 15 proc. zasiewów, w piskim niespełna 36 proc., w oleckim niespełna 27 proc., niewiele, bo tylko 21,8 proc. skoszono także w powiecie olsztyńskim.

Najwięcej zebrano zbóż ozimych, np. jęczmień ozimy został skoszony w 94,9 proc. Jedynie w powiecie mrągowskim zebrano 28,6 proc. tego zboża, ale w większości powiatów skoszono go już niemal w całości. Także rzepak ozimy został zebrany w Warmińsko-mazurskim w 99 procentach. Ozimą pszenicę skoszono w całości w powiatach nidzickim i działdowskim, jednak w gołdapskim udało się skosić jedynie 12,3 proc. zasiewów tego zboża.

Zdecydowanie gorzej wyglądają zbiory zbóż jarych. Jęczmienia jarego skoszono w Warmińsko-mazurskim w sumie w 48,6 proc. - najwięcej w powiatach działdowskim (99,5 proc.) i Nowym Mieście Lubawskim (92 proc.). Żniw tego zboża nie rozpoczęto jeszcze w powiatach giżyckim i olsztyńskim. Jarą pszenicę zebrano w 17,5 proc. (a zasiano ją na 51 tys. ha pól) - prawie w całości jarą pszenicę zebrano w powiecie działdowskim, a w ogóle nie rozpoczęto zbiorów w powiecie gołdapskim.

Zbożami na Warmii i Mazurach obsianych jest w sumie 471,5 tys. ha pól.

Rolnicy, z którymi rozmawiała PAP przyznali, że jeśli pogoda się nie poprawi i zbóż szybko nie uda się skosić, może się to odbić na ich jakości.

"Jak tak dalej pójdzie, to zboże będziemy zbierać w porze wykopków" - narzekali.

W poniedziałek nad Warmią i Mazurami od rana przechodzą gwałtowne burze połączone w ulewnymi opadami deszczu. (PAP)

jwo/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.