Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-mazurskie: Podopieczni domu opieki uczą się przedsiębiorczości

0
Podziel się:

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu, w jaki sposób zarządzać domowym budżetem
oraz jak prezentować się podczas rozmów z pracodawcą - tego uczą się podopieczni dziennego domu
opieki społecznej w Piszu (Warminsko-mazurskie).

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu, w jaki sposób zarządzać domowym budżetem oraz jak prezentować się podczas rozmów z pracodawcą - tego uczą się podopieczni dziennego domu opieki społecznej w Piszu (Warminsko-mazurskie).

Dom prowadzony jest przez parafię ewangelicko-augsburską, działa od 2008 roku i przeznaczony jest dla podopiecznych niepełnosprawnych umysłowo. Na zajęcia w placówce dowożeni są w okolicznych mazurskich wiosek.

Jak powiedział PAP pastor Marcin Pysz, placówka utrzymuje się z dotacji wojewody oraz z pieniędzy, jakie otrzymuje, pisząc różnorakie projekty i zgłaszając je w konkursach. Pozyskuje także środki unijne. Pastor obecnie rozpoczyna ze swoimi 35 podopiecznymi projekt zatytułowany "Aktywni, mimo wszystko". Na jego realizację otrzymał z ministerstwa pracy i polityki społecznej 70 tys. zł.

Zajęcia poprowadzą m.in. psychologowie i psychiatrzy. Będą pokazywać, jak radzić sobie z emocjami i problemami życia codziennego. Podopieczni będą także się uczyć przedsiębiorczości. Chodzi m.in. o to, jak zarządzać pieniędzmi w budżecie domowym oraz jak prezentować się podczas rozmów z przyszłym pracodawcą.

Zaplanowano także wyjazdy do filharmonii, teatru i kina. "Takie wyjazdy to dla nich wielkie przeżycie. Pochodzący z wiosek ludzie czasem w ogóle nie znają miasta wojewódzkiego. Każdy taki wyjazd bardzo przeżywają, to są potężne emocje, przygotowują się do niego tygodniami" - powiedział pastor Pysz.

W ubiegłym roku dom pomocy społecznej otrzymał prawie 700 tys. zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego. Za te pieniądze również zorganizowano podopiecznym wyjazdy do kina i teatru. Dzięki uprzejmości jednego z banków niepełnosprawni uczyli się, jak wypłacać pieniądze z bankomatu, jak założyć konto i jak prowadzić rachunek bankowy.

"Dla nas, osób pełnosprawnych, takie rzeczy wydają się oczywiste, natomiast dla podopiecznych domu pomocy są to sprawy nie do przejścia"- powiedział pastor.

Jak podkreślił, w planach przyszłorocznych jest założenie kawiarni, w której obsługiwać klientów będą uczestnicy warsztatów dla osób niepełnosprawnych umysłowo. Piski dom pomocy społecznej mieści się na plebanii w dotychczasowym mieszkaniu pastora. (PAP)

ali/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)