Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Potrzebni wolontariusze do liczenia bocianów

0
Podziel się:

W tym roku ma się odbyć światowy spis bocianów, które gniazdują w Europie i
Afryce Północnej. Takie spisy wykonuje się co 10 lat. W Polsce zbiorowe liczenie bocianów
zaplanowano na lipiec, a jego organizatorzy w woj. warmińsko-mazurskim szukają wolontariuszy.

*W tym roku ma się odbyć światowy spis bocianów, które gniazdują w Europie i Afryce Północnej. Takie spisy wykonuje się co 10 lat. W Polsce zbiorowe liczenie bocianów zaplanowano na lipiec, a jego organizatorzy w woj. warmińsko-mazurskim szukają wolontariuszy. *

W woj. warmińsko-mazurskim akcję liczenia bocianów białych będzie koordynowało Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP), które w tym celu szuka wolontariuszy. Potrzeba jeszcze 43 osób. Jak powiedział PAP Sebastian Menderski z olsztyńskiego PTOP-u, celem inwentaryzacji bocianów jest wykrycie i skontrolowanie ich wszystkich gniazd na badanym terenie i sprawdzenie, czy są one zajęte, czy bociany wyprowadziły młode i jak dużo ich było. Ornitolodzy chcą także wiedzieć, gdzie zlokalizowane są gniazda i czy ewentualnie są one zagrożone (np. gdy gniazdo jest na walącym się dachu, czy sypiącym się kominie).

"Liczenie bocianów nie jest trudne, poza tym każdy wolontariusz otrzyma od nas instrukcję, część informacji będzie można uzyskać od osób mieszkających w pobliżu gniazd" - powiedział Menderski. Jego zdaniem, w regionie jest tak dużo gniazd, że każdy wolontariusz będzie musiał liczyć bociany minimum przez dwa weekendy.

"Po zakończeniu pracy będzie można jeszcze policzyć te gniazda, w których pisklęta były za młode, żeby je zobaczyć w pierwszej połowie lipca" - powiedział Menderski i przyznał, że dobrze by było, gdyby wolontariusz dysponował urządzeniem GPS ale zastrzegł, że nie jest to niezbędne.

Chętni do liczenia bocianów mogą się zgłaszać do PTOP-u do końca czerwca wysyłając e-maila pod adres: smenderski@ptop.org.pl.

Światowe liczenie bocianów białych odbywa się co 10 lat i obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 lat.

Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach - doliczono się tu aż 10226 par tych ptaków. Najmniej bocianów w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie - 577 par. "Ale tamten rok wyjątkowo sprzyjał bocianom, kolejne lata nie były takie dobre dla tego gatunku" - przyznał Menderski.

Dla porównania spis bocianów opracowany w 1995 roku wskazał, że w Polsce gniazdowało 40,9 tys. par bocianów. (PAP)

jwo/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)