Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: Skansen w Olsztynku zbuduje osadę staropruską

0
Podziel się:

W parku etnograficznym w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie) powstaje
projekt budowy osady staropruskiej. Budowle - zrekonstruowane na podstawie prac archeologicznych w
osadach Wikingów i pruskich grodziskach plemiennych - mają stać się regionalną atrakcją turystyczną
dla miłośników historii.

W parku etnograficznym w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie) powstaje projekt budowy osady staropruskiej. Budowle - zrekonstruowane na podstawie prac archeologicznych w osadach Wikingów i pruskich grodziskach plemiennych - mają stać się regionalną atrakcją turystyczną dla miłośników historii.

Jak poinformowała PAP dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku Ewa Wrochna, opracowywany jest projekt budowy na terenie tego skansenu osady staropruskiej z wczesnego średniowiecza. Zakłada on odtworzenie zabudowy wikińskich osad istniejących w VIII-XI wieku w Myślęcinie oraz Truso w Janowie Pomorskim, a także grodzisk plemiennych Prusów z XI-XIII wieku, odnalezionych przez archeologów w Weklicach i Kwietniewie.

Osada ma składać się z trzech części. Pierwsza wzorowana będzie na dzielnicy portowej w Truso. Pokazywać ma handlowo-rzemieślniczy charakter takich miejsc. Odtworzone zostaną budynki o konstrukcji słupowej, kuźnia, umocnione nabrzeża i pomost. Druga część będzie miała charakter obronnego grodziska z wieżą bramną, palisadą, mostem i różnego typu budynkami mieszkalnymi. W ostatnim sektorze znajdzie się duża wikińska budowla typu sakralnego.

Na zlecenie muzeum dokumentację projektową przygotuje do końca maja pracownia architektoniczna z Sopotu. Sporządzi też komputerową wizualizację, w tym animację zwiedzania osady widzianej "z poziomu turysty". Projekt będzie kosztował 97 tys. zł i został dofinansowany z programu transgranicznego Litwa-Polska-Rosja. Kiedy dokumentacja będzie gotowa olsztyneckie muzeum rozpocznie starania o uzyskanie dotacji na budowę osady.

Muzealnicy chcą popularyzować wczesnośredniowieczną historię regionu. W osadzie mają odbywać się plenerowe imprezy z udziałem grup rekonstruktorów historii i odtwórców dawnych rzemiosł. Zdaniem dyr. Wrochny takie miejsce będzie nie tylko atrakcyjne turystycznie, ale i zgodne z prawdą historyczną, bo wszystkie obiekty będą odtworzone na podstawie badań archeologicznych prowadzonych na pogranicznych obszarach osadnictwa słowiańskiego i zachodniobałtyjskiego.

Wnioski z tych wykopalisk przygotował Marek Jagodziński - odkrywca Truso, największej wikińskiej osady na południowym wybrzeżu Bałtyku. W skansenie mają być też zrekonstruowane budowle z grodziska pruskiego plemienia Pogezanów w Weklicach oraz grodziska Chollin, odkrytego między Kwietniewem a wsią Święty Gaj, które jest uważane przez niektórych historyków za przypuszczalne miejsce śmierci św. Wojciecha.

W olsztyneckim skansenie istnieją już obiekty nawiązujące do tych czasów, w tym kuźnia, warsztat rzemieślniczy, palisada i replika kurhanu grobowego. Od pobliskiej rzeczki Jemiołówki nazwano je osadą Amalang, co w języku pruskim oznaczało jemiołę. W przyszłości te budowle mają stać się częścią zrekonstruowanej staropruskiej osady. (PAP)

mbo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)