Notowania

wiadomości
06.10.2012 06:15

Warmińsko-mazurskie: Starówki, kościoły i pałace odzyskują blask

Renowacja letniego pałacu bp Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim, konserwacja Sanktuariów Maryjnych w Stoczku Klasztornym i Świętej Lipce, a także odnowienie starówki w Barczewie - to jedne z najważniejszych restauracji zabytków na Warmii i Mazurach

Podziel się
Dodaj komentarz

*Renowacja letniego pałacu bp Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim, konserwacja Sanktuariów Maryjnych w Stoczku Klasztornym i Świętej Lipce, a także odnowienie starówki w Barczewie - to jedne z najważniejszych restauracji zabytków na Warmii i Mazurach *

Jak poinformowała PAP Ewa Domeracka z biura prasowego warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 na renowację zabytków z programu dotyczącego rewitalizacji miast przeznaczono do tej pory 174 mln 63 tys. zł. Dotacje unijne na ochronę dziedzictwa kulturowego wyniosły 36 mln zł.

Jednym z najciekawszych projektów realizowanych z unijnych pieniędzy jest przebudowa ulic, budowa parkingów i tak zwanej małej architektury w Barczewie - rodzinnym mieście kompozytora warmińskiego Feliksa Nowowiejskiego. Rewitalizacja wschodniej części barczewskiego Starego Miasta polega na odnowieniu elewacji i wykonaniu izolacji kamienic, odnowieniu ulic i chodników ale także wymianie infrastruktury technicznej, i uporządkowaniu zieleni. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 5,7 mln zł.

3,6 mln zł wyniosły dotacje na renowację letniego pałacu - oranżerii biskupa warmińskiego, księcia poetów Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim.

Projekt renowacji oranżerii obejmuje nie tylko jej gruntowny remont i prace konserwatorskie, ale też wzmocnienie skarpy, na której obiekt ten się znajduje oraz stworzenie namiastki ogrodów Krasickiego na pobliskich skwerach, a także odnowę sąsiadujących z tym terenem parkingów. Oranżeria ma być widoczna z drogi krajowej nr 51. Przebudowane mają być wnętrza letniego pałacu. Pomieszczenia zostaną przeznaczone na cele turystyczne i wydarzenia związane z kulturą. Będą więc tam eksponowane przedmioty muzealne związane ze znanymi mieszkańcami miasta, dzieła sztuki, w tym współczesnej. W największej sali stanie biały fortepian. Będzie to miejsce kameralnych koncertów.

Inny projekt, który uzyskał unijne dofinansowanie jest renowacja zabytkowego kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie w ścisłym centrum miasta. Zakonserwowano w nim m.in. elewację kościoła, wieżę świątyni a kruchta zaadaptowana zostanie na punkt informacyjny. Inwestycja zyskała dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł.

Zabytkowy XIX - wieczny młyn po rewitalizacji będzie służył na potrzeby Mazurskiego Centrum Kongresowo- Wypoczynkowego "Zamek Ryn" w Rynie koło Giżycka. Dofinansowanie restauracji ruin młyna wraz z adaptacją obiektu na usługi hotelowo-gastronomiczne wyniosło 1,1 mln zł.

1,4 mln zł wynosi dofinansowanie przebudowy istniejącej sali kinowej na salę widowiskowo-kinową znajdującą się w zabytkowym budynku XIV - wiecznego Zamku przy placu św. Wojciecha w Pasłęku. Oprócz przebudowy sali renowacja obejmuje także remont pomieszczeń technicznych i socjalnych w budynku.

Unijne dotacje uzyskały także projekty dotyczące konserwacji Sanktuariów Maryjnych na Warmii. 1 mln zł dofinansowania na renowację elewacji bocznych uzyskała Bazylika Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce a 500 tys. zł dotacji na konserwację polichromii krużganków otrzymało Sanktuarium Matki Bożej w Stoczku Klasztornym.

W Olsztynie konserwowane są mury gotyckiego zamku, w którym mieszkał i pracował kanonik warmiński i słynny astronom Mikołaj Kopernik. Urząd miasta w Olsztynie przeznaczył na wykonanie dokumentacji oraz prac konserwatorskich budowli ponad 500 tys. zł.

W 2011 miejski konserwator zabytków w Olsztynie dołożył do prac konserwatorskich obiektów zabytkowych prowadzonych przez wspólnoty mieszkaniowe i olsztyńskie parafie 871˙tys. zł. W tym roku dotacja wynosi 287,5 tys. zł.

W przyszłym roku plany wydatków są większe, bo konserwator zabytków chce przeznaczyć na renowacje olsztyńskich zabytków 752 tys. zł. (PAP)

ali/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz