Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-Mazurskie: W Ostródzie otwarto wystawę o życiu niewidomych

0
Podziel się:

Kilkaset dawnych i współczesnych przedmiotów codziennego użytku, służących
osobom niewidomym zaprezentowano na wystawie "Światło w dotyku", czynnej od czwartku w Muzeum w
Ostródzie. Większość eksponatów widzowie mają poznawać przez dotyk.

Kilkaset dawnych i współczesnych przedmiotów codziennego użytku, służących osobom niewidomym zaprezentowano na wystawie "Światło w dotyku", czynnej od czwartku w Muzeum w Ostródzie. Większość eksponatów widzowie mają poznawać przez dotyk.

Ekspozycja w sali wystaw czasowych na ostródzkim zamku poświęcona jest życiu osób niewidomych. Prezentuje w ujęciu historycznym przedmioty codziennego użytku, służące im do nauki, pracy i rozrywki.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum w Ostródzie Marek Jankowski odwiedzający wystawę będą mogli dotykać większości eksponatów. "Żeby poczuć, czym te przedmioty są dla człowieka niewidomego nie wystarczy tylko patrzeć. Trzeba ich dotknąć, zamykając przy tym oczy" - stwierdził Jankowski.

Część ekspozycji prezentuje historię powstania dotykowego pisma dla niewidomych, w tym alfabetów Braille'a i Moona. Zaprezentowane zostały także wytwory rękodzielnicze, rzeźby i obrazy wykonane przez niewidomych i niedowidzących artystów.

Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia, w tym czasie w ostródzkim muzeum będą prezentowane krótkie filmy, uczące właściwych zachowań w kontaktach z niewidomymi.

"Zależy nam, aby ludzie widzący spróbowali wczuć się w role osób niewidomych. Dzięki temu będą mogli poznać zasady ich funkcjonowania oraz bariery, na jakie napotykają w przestrzeni publicznej" - powiedział współorganizator wystawy, Kazimierz Wosiek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie.

W stworzeniu wystawy pomogła Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, a patronat nad nią objął Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.(PAP)

mbo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)