Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-mazurskie: Wydano poradnik ekologicznego rolnictwa

0
Podziel się:

Mieszkańcy wsi na terenie Ostoi Warmińskiej przy granicy z obwodem
kaliningradzkim otrzymają poradnik, promujący ekologiczne rolnictwo i uczący zasad ochrony siedlisk
lęgowych bocianów - poinformowała w piątek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Mieszkańcy wsi na terenie Ostoi Warmińskiej przy granicy z obwodem kaliningradzkim otrzymają poradnik, promujący ekologiczne rolnictwo i uczący zasad ochrony siedlisk lęgowych bocianów - poinformowała w piątek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Rzeczniczka tej instytucji Justyna Kostrzewska powiedziała PAP, że poradnik skierowany jest do osób prowadzących działalność rolniczą na obszarach objętych europejską siecią Natura 2000. Publikacja, która trafi w najbliższym czasie do 2 tys. mieszkańców wsi w Ostoi Warmińskiej, zachęca do wyboru ekstensywnych form gospodarowania, dzięki którym można otrzymywać dopłaty rolnośrodowiskowe.

"Odpowiednie koszenie łąk, chronienie siedlisk lęgowych ptaków, dobór obsady zwierząt hodowlanych czy stosowanie dobrej praktyki rolniczej może przynieść korzyści i rolnikowi, i przyrodzie" - oceniła Kostrzewska.

W poradniku znalazły się także informacje o zasadach postępowania z bocianimi gniazdami, zbudowanymi na dachach gospodarstw oraz metodach udzielania pomocy potrzebującym ptakom.

Poradnik został wydany w ramach projektu LIFE+ "Ochrona populacji bociana białego na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska", realizowanego przez olsztyńską RDOŚ i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W latach 2011-2013 na poprawę warunków bytowych bocianów na tym terenie przeznaczono w sumie 6,5 mln zł.

Część działań służy zachęceniu miejscowych rolników do zaangażowania się w ochronę przyrody. Dotychczas za pieniądze z programu wyremontowano dachy sześciu gospodarstw rolnych, na których znajdowały się bocianie gniazda. Wytypowano budynki o złym stanie technicznym, w których gniazdowało najwięcej ptaków.

Sfinansowano także budowę 70 platform pod gniazda i zakupiono sprzęt dla kilku jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu braniewskiego i bartoszyckiego.

W najbliższych miesiącach zmodernizowane zostanie 30 km linii energetycznych i kilkadziesiąt stacji transformatorowych. Ma to ograniczyć skutki kolizji bocianów z siecią napowietrzną.

W okolicach wsi Żywkowo - gdzie bociania populacja ma największą liczebność i zagęszczenie w Polsce - zbudowano stawy i rozlewiska, które mają ułatwić ptakom zdobywanie pokarmu.

Ostoja Warmińska jest obszarem ustanowionym przez ministra środowiska w celu ochrony bociana białego i objętym programem Natura 2000. Zajmuje pas o długości ponad 100 km i szerokości do 20 km, ciągnący się wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. (PAP)

mbo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)