Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warmińsko-mazurskie: Wyróżniono biblioteki za lokalne przedsięwzięcia

0
Podziel się:

Kursy komputerowe dla seniorów, wystawy rękodzieła, poznawanie regionalnej
historii to propozycje bibliotek publicznych na Warmii i Mazurach, działających na rzecz
społeczności lokalnych. We wtorek rozstrzygnięto konkurs "Biblioteka z dobrym klimatem".

Kursy komputerowe dla seniorów, wystawy rękodzieła, poznawanie regionalnej historii to propozycje bibliotek publicznych na Warmii i Mazurach, działających na rzecz społeczności lokalnych. We wtorek rozstrzygnięto konkurs "Biblioteka z dobrym klimatem".

Jak poinformowała PAP Joanna Przegrodzka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która podsumowała konkurs, chodzi o to, by małe biblioteki publiczne znajdujące się w miastach do 20 tys. mieszkańców przyciągały lokalną społeczność podejmując ciekawe inicjatywy.

Według inicjatorów konkursu biblioteka w dzisiejszych czasach nie powinna koncentrować się na podstawowej swojej działalności, jaką jest udostępnianie książek i czasopism, lecz powinna podejmować przedsięwzięcia z różnych dziedzin, aktywizujące ludzi w każdym wieku. Powinna przy tym pozyskiwać liderów społeczności lokalnych, którzy wzbogacą propozycje biblioteki.

Pierwsze miejsce w konkursie "Biblioteka z dobrym klimatem społecznym" wygrała gminna biblioteka publiczna w Lasecznie. Zapraszając do współpracy historyków-pasjonatów, lokalnych pisarzy i animatorów kultury zrealizowała program "Z biblioteką poznajemy Pojezierze Iławskie". Były to zajęcia z historii i literatury regionalnej dla dzieci. Warsztaty prowadzone były zarówno w bibliotece, jak i podczas wycieczek krajoznawczych i pikników.

Drugie miejsce ex aequo zajęły miejska biblioteka publiczna w Olsztynku oraz gminna biblioteka publiczna w Świątkach. Olsztynecka placówka przygotowała baśniowy piknik dla 300 przedszkolaków na miejskim rynku. Z kolei biblioteka w Świątkach, wraz z 18 sołectwami, zorganizowała gminne dożynki dla 3 tys. osób.

Trzecie miejsce, także ex aequo, zajęły biblioteka w Węgorzewie, która zaprosiła na kurs komputerowy miejscowych seniorów, oraz biblioteka w Rozogach, która zorganizowała wraz z miejscowym zespołem ludowym międzynarodową wystawę rękodzieła. Wśród wystawców byli goście z Ukrainy i Rosji.

Gminne koalicje w bibliotekach powstały z inspiracji Programu Rozwoju Bibliotek. W całej Polsce uczestniczy w nim ponad 3300 bibliotek w małych miejscowościach, w tym 88 w województwie warmińsko-mazurskim. Ludzi przychodzą do nich nie tylko po książki, w bibliotekach spędzają wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tys. osób z Warmii i Mazur biblioteka to jedyne miejsce, gdzie mogą korzystać z internetu.

Z raportu "Po co Polakom biblioteki?", przygotowanego na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wynika, że do bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi 30 procent mieszkańców małych miejscowości - ponad 2,5 mln osób.

Konkurs, w którym nagrodzono inicjatywy bibliotek publicznych na Warmii i Mazurach, zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Gminne koalicje w bibliotekach, które przystąpiły do konkursu, powstały z inspiracji Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jest on realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń.(PAP)

ali/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)