Notowania

wiadomości
17.12.2013 11:43

Warmińsko-mazurskie: Za 14,2 mln zł powstaną 3 stacje przeładunku śmieci

W Trelkowie pod Szczytnem, Polskiej Wsi pod Mrągowem oraz Medynach pod Lidzbarkiem Warmińskim do połowy 2015 roku powstaną stacje przeładunkowe odpadów komunalnych. Koszt ich budowy wyniesie 14,2 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Trelkowie pod Szczytnem, Polskiej Wsi pod Mrągowem oraz Medynach pod Lidzbarkiem Warmińskim do połowy 2015 roku powstaną stacje przeładunkowe odpadów komunalnych. Koszt ich budowy wyniesie 14,2 mln zł.

W Mrągowie podpisano we wtorek umowę na zaprojektowanie i zbudowanie stacji przeładunkowych śmieci. Przetarg na te prace wygrało olsztyńskie przedsiębiorstwo "Przemysłówka", które - jak zapewnił jego prezes Piotr Grzeczuk - ma ponad 20-letnie doświadczenie w realizowaniu inwestycji, które wiążą się z ochroną środowiska. Wartość podpisanej we wtorek umowy to 14,2 mln zł.

Budowa stacji przeładunkowych odpadów komunalnych jest częścią większego projektu śmieciowego realizowanego w woj. warmińsko-mazurskim przez 37 gmin, z których liderem jest miasto Olsztyn. W Olsztynie do połowy 2015 roku ma powstać zakład przetwarzania odpadów, z którym będą odzyskiwane surowce wtórne, a z pozostałych odpadów ma być wytwarzane paliwo alternatywne. Docelowo Olsztyn chce to paliwo spalać w miejskiej ciepłowni. Projekt ten realizuje Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK).

Ponieważ w projekcie gospodarki odpadami uczestniczą gminy znacznie oddalone do Olsztyna (np. Pisz, czy Ruciane Nida) zdecydowano o zbudowaniu w terenie tzw. stacji przeładunkowych. Do nich będą trafiały odpady z okolicznych gmin i będą tu prasowane tak, by mniejsze gabarytowo i łatwiejsze w transporcie trafiały do miejsca ich przetwarzania w Olsztynie.

"Wszystkie stacje przeładunkowe będą zadaszonymi halami, by minimalizować ich wpływ na środowisko" - zapewnił prezes ZGOK Adam Sierzputowski i dodał, że stacje te mają być gotowe w tym samym czasie, co zakład przetwarzania odpadów w Olsztynie, tj. w połowie 2015 roku.

Stacja przeładunkowa w Polskiej Wsi ma rocznie przetwarzać 13 tys. ton śmieci, w Medynach 17 tys. ton,. a w Trelkowie 9 tys. ton.

W ramach tzw. projektu śmieciowego realizowanego przez 37 gmin (wartość tego projektu wynosi w sumie 230 mln zł) rekultywowanych jest także 8 składowisk odpadów (ten projekt przekroczył półmetek), budowany jest zakład przetwarzania odpadów w Olsztynie (jest w fazie projektowej) i ma być zbudowana do niego droga dojazdowa.

Obecny na podpisywaniu umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał, że miasto Olsztyn może nie zdołać do połowy 2015 roku zmodernizować miejskiej ciepłowni w ten sposób, by przetwarzała wytworzone w kombinacie śmieciowym paliwo alternatywne. "Będziemy robić co w naszej mocy, ale gwarancji nie dajemy" - przyznał Grzymowicz. (PAP)

jwo/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz