Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: 14 lutego rozpocznie się "Zima w mieście"

0
Podziel się:

Stołeczny Ratusz szacuje, że ok. 60-70 proc. warszawskich dzieci w wieku
szkolnym w czasie ferii nigdzie nie wyjeżdża. Z myślą o nich przygotowano szereg atrakcji w ramach
akcji "Zima w mieście", która rozpocznie się 14 lutego balem karnawałowym w hali "Arena-Ursynów".

Stołeczny Ratusz szacuje, że ok. 60-70 proc. warszawskich dzieci w wieku szkolnym w czasie ferii nigdzie nie wyjeżdża. Z myślą o nich przygotowano szereg atrakcji w ramach akcji "Zima w mieście", która rozpocznie się 14 lutego balem karnawałowym w hali "Arena-Ursynów".

Ponad 50 obiektów sportowych - m.in. lodowiska, hale i pływalnie - a także muzea, domy kultury, biblioteki zorganizują w czasie ferii zajęcia dla dzieci i młodzieży. "Chcielibyśmy, żeby spędziły ten czas bezpiecznie i aktywnie" - mówił w środę na konferencji prasowej wicedyrektor stołecznego Biura Sportu i Rekreacji Zenon Dagiel.

Poinformował, że dzieci będą mogły m.in. nauczyć się pod okiem instruktora jazdy na nartach i oraz snowboardzie na Górce Szczęśliwickiej, a w parku w Powsinie - jazdy na biegówkach. Jak dodał, każdy z obiektów przygotował dokładne informacje o zajęciach - w jakich godzinach będą się odbywać, jakiego będą rodzaju i dla jakich grup wiekowych.

Wicedyrektor Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk poinformowała, że w tym roku do akcji "Zima w mieście" dołączyło m.in. Centrum Nauki Kopernik, które będzie mogło odwiedzić 40 zorganizowanych grup. "Co roku atrakcją dla dzieci są wycieczki do ZOO, w punktach dziennego pobytu będą prowadzone warsztaty +Wiem, co jem+, podczas których dzieci nauczą się przyrządzania łatwych i zdrowych posiłków. Dla starszych dzieci specjalną ofertę przygotowały m.in. Muzeum Niepodległości, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Sportu. Warto nauczyć się chodzenia do tych miejsc i później odwiedzać je z rodzicami" - mówiła.

Ofertę dla dzieci spędzających ferie w Warszawie przygotowali także strażnicy miejscy. "Szkoły mogą zgłaszać się do nas, przyjedziemy i zorganizujemy zajęcia dla dzieci na temat bezpieczeństwa. Zapraszamy także dzieci do siebie, żeby zobaczyły, jak wygląda praca strażników. Na pewno będzie to dla nich atrakcją" - zachęcała Marta Bachórz ze stołecznej Straży Miejskiej.

W ramach "Zimy w mieście" przygotowano 128 punktów dziennego pobytu, najczęściej w szkołach, dla ok. 14 tys. dzieci, które sprawować będą opiekę od poniedziałku do piątku w godz. 7-17. Działać będzie także 210 punktów zajęć specjalistycznych zlokalizowanych np. w szkołach, bibliotekach, domach kultury, działających w określonych dniach i godzinach, które przygotowały ofertę dla młodzieży i starszych dzieci.

Akcja kosztować będzie 4,5 mln zł, z czego ok. 500 tys. zł przeznaczono na sfinansowanie wyjazdów m.in. dla dzieci niepełnosprawnych i z biednych rodzin.

Jak powiedział wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, to prawdopodobnie ostatnia tego rodzaju akcja, w której posiłki dla dzieci są całkowicie darmowe - miasto rozważa wprowadzenie opłat za posiłki, począwszy od najbliższego "Lata w mieście".

"Obecnie część przygotowanego dla uczestników jedzenia się marnuje, opłata będzie ich trochę dyscyplinować. Jeśli się na to zdecydujemy, to zadbamy oczywiście, by dzieci, które korzystają z dożywiania w ciągu roku szkolnego, były z tych opłat zwolnione" - zapewnił Paszyński. Jak poinformował, w Warszawie jest to ok. 1,6 tys. małych dzieci i ok. 6,5 tys. dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dodał, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze w ten czy inny sposób trafią do dzieci, zostaną wykorzystane na organizację zajęć dla nich.

Szczegółową ofertę zajęć organizowanych w ramach akcji "Zima w mieście" znaleźć można na stronach internetowych ratusza: www.zima.warszawa.pl. Zajęcia są dostępne zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla indywidualnych uczestników. Zapisy do punktów dziennego pobytu prowadzi większość szkół, tam też uzyskać można informacje.(PAP)

akw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)