Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Konferencja ekspercka "Kompetencje w kulturze"

0
Podziel się:

Kompetencje kulturalne potrzebne są nie tylko po to, aby aktywnie i
świadomie uczestniczyć w życiu kulturalnym, ale także po to, by być kreatywnym, innowacyjnym,
otwartym na zmiany - mówiła wiceminister kultury Monika Smoleń otwierając konferencję "Kompetencje
w kulturze".

Kompetencje kulturalne potrzebne są nie tylko po to, aby aktywnie i świadomie uczestniczyć w życiu kulturalnym, ale także po to, by być kreatywnym, innowacyjnym, otwartym na zmiany - mówiła wiceminister kultury Monika Smoleń otwierając konferencję "Kompetencje w kulturze".

Zorganizowana w Warszawie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konferencja odbywa się w ramach polskiej prezydencji i potrwa do środy. Poszczególne panele dyskusyjne zostały pogrupowane w trzy główne tematy: kultura, sprawy audiowizualne i prawo autorskie.

"Motywem przewodnim naszej konferencji są kompetencje w kulturze, nabierające we współczesnym świecie szczególnego znaczenia, wyjątkowego charakteru. Obejmują one bowiem szereg kwestii związanych nie tylko z tradycyjnym rozumieniem edukacji kulturalnej, artystycznej, ale odnoszą się także do takich sfer jak zachowanie, korzystanie z dziedzictwa cyfrowego oraz poszanowanie praw autorskich" - zauważyła wiceminister.

"Nasza definicja kompetencji w kulturze wychodzi zatem poza tradycyjnie rozumiane uczestnictwo w kulturze. Kompetencje potrzebne są nie tylko po to, aby aktywnie i świadomie uczestniczyć w życiu kulturalnym, ale także po to by, być kreatywnym, innowacyjnym, otwartym na zmiany" - mówiła.

Smoleń przypomniała, że Polska 1 lipca objęła przewodnictwo w Radzie UE. "Jednym z priorytetów polskiej prezydencji jest kapitał intelektualny i jego wpływ na rozwój Europy. Tym samym - to kultura jest ważną i integralną częścią polskiej prezydencji" - podkreśliła Smoleń.

Minister wyraziła przekonanie, że "we współpracy z Unią Europejską i przy pomocy krajów członkowskich UE" Polsce uda się osiągnąć znaczące rezultaty we wzmacnianiu roli kultury.

Jak oceniła, zadań koniecznych w tym celu do zrealizowania jest "co najmniej kilka". "Po pierwsze, jest to dyskusja nad przyszłą perspektywą finansową UE. Niezwykle ważne, w naszym przekonaniu, jest to, aby w przyszłym budżecie kultura odzyskała odpowiednie finansowanie, nie tylko przez programy wspólnotowe, ale także poprzez fundusze strukturalne. Jestem przekonana, że kultura jest jednym z najważniejszych czynników społeczno-ekonomicznego rozwoju Europy" - zaakcentowała Smoleń.

"Kluczowe pytanie, na które będziemy próbować sobie odpowiedzieć podczas tej konferencji, dotyczy powiązania pomiędzy kulturą, edukacją, nauką i tego, w jaki sposób ten związek może być zacieśniony" - tłumaczył Jan Truszczyński z Komisji Europejskiej.

W jego ocenie, istnieje bezpośredni związek pomiędzy kulturą i jej kreatywnością. "To zostało uwypuklone w naszych rekomendacjach z roku 2006 na temat kluczowych kompetencji: wyrażanie kulturowe jest niezbędne z punktu widzenia rozwoju kreatywnych umiejętności (). Edukacja kulturalna stanowi wartość samą w sobie, ale skupianie się także na kulturze i sztuce jest kluczowe, bo przyczynia się do zwiększenia jakości wyników edukacyjnych" - ocenił Truszczyński.

Podczas inauguracji konferencji David Uwemedim ze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej omówił funkcjonowanie organizacji zbiorowego zarządzania w otoczeniu cyfrowym, a szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński - zapowiedział wrześniowy Europejski Kongres Kultury.

Organizatorzy szacują, że w konferencji udział weźmie ok. 350 uczestników, w tym przedstawiciele instytucji kultury (m.in. archiwów, bibliotek, muzeów), organizacji pozarządowych, organizacji komercyjnych, fundacji, stowarzyszeń.

Szczegóły na stronie http://www.competencesinculture.pl. (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)