Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Msza św. w intencji Wojska Polskiego

0
Podziel się:

Mszą świętą, odprawianą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji
polskiej armii, rozpoczęły się w czwartek uroczystości święta polskiego wojska. Uczestniczą w niej
m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef
MON Tomasz Siemoniak.

Mszą świętą, odprawianą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji polskiej armii, rozpoczęły się w czwartek uroczystości święta polskiego wojska. Uczestniczą w niej m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef MON Tomasz Siemoniak.

We mszy uczestniczą biskupi ordynariatu polowego prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, weterani i kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni warszawiacy.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który przewodniczy liturgii, podkreślił na wstępie, że "istotą służby żołnierskiej jest obrona ojczyzny, troska o jej bezpieczeństwo i wolność". Przypomniał też o zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy, które "uratowało Polskę i Europę przez rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji".

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.(PAP)

skz/ brw/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)