Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
odsłonili we wtorek pomnik Tadeusza Kościuszki, będący kopią monumentu usytuowanego naprzeciwko
Białego Domu w Waszyngtonie. Obelisk stanął na stołecznym pl. Żelaznej Bramy.

*Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłonili we wtorek pomnik Tadeusza Kościuszki, będący kopią monumentu usytuowanego naprzeciwko Białego Domu w Waszyngtonie. Obelisk stanął na stołecznym pl. Żelaznej Bramy. *

"Postać Tadeusza Kościuszki jest postacią symboliczną dla całego państwa, dla całego polskiego narodu" - mówił podczas uroczystości Bronisław Komorowski. Prezydent ocenił, że Kościuszko jest "dobrym symbolem dla tego, co zawsze z dumą podkreślamy: że my, Polacy, potrafimy myśleć, działać, a gdy trzeba - także walczyć z myślą o wolności innych".

"Mówimy zawsze z dumą, podkreślamy: +Za wolność naszą i waszą+" - zaznaczył Komorowski. Prezydent dziękował za wzniesienie pomnika Kościuszki w Warszawie, ale wyraził też "absolutne zdumienie", że pomnik Tadeusza Kościuszki, naczelnika państwa polskiego, nie stanął w stolicy wcześniej.

"Warszawa to miejsce, w którym krzyżują się drogi wszystkich Polaków, gdzie także w sposób szczególny przeżywa się całą, przebogatą historię - także historię walki o wolność" - powiedział Komorowski.

"Po 216 latach od pamiętnego kwietnia 1794 roku odsłaniamy pierwszy w naszym mieście pomnik Naczelnika. To on porwał Polaków we wspólnej niezgodzie (...) na wymazanie osiągnięć Konstytucji 3 Maja i na usunięcie Polski z mapy Europy" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak przypomniała, Warszawa "jak zwykle się nie poddała i stała się jednym z ważniejszych miejsc oporu w dobie insurekcji". "Dzięki powstaniu Polska schodziła z mapy świata z orężem w dłoni i z chwałą męstwa okazanego m.in. pod Racławicami. To Kościuszko wskazał nam kierunek walki o wolność" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Uczestniczący w uroczystości ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein pogratulował inicjatywy uhonorowania polskiego bohatera, a także jednego z ojców nowoczesnej demokracji. "Kościuszko przybył do Ameryki w 1776 roku. Zgłosił się na ochotnika do armii amerykańskiej. Sławę zyskał dzięki projektom fortyfikacji Saratogi (...) oraz umocnień West Point, dzisiaj jednej z najważniejszych akademii wojskowych. Tadeusz Kościuszko zalicza się do najważniejszych bojowników walki o wolność, a pamięć o nim jest po dziś dzień żywa w Stanach Zjednoczonych" - podkreślił Feinstein.

Uroczystego odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki dokonali: prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein, prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki prof. Marian Marek Drozdowski oraz Sławomir Sikora, prezes zarządu Banku Citi Handlowy, który wsparł finansowo budowę monumentu.

Na zakończenie pod pomnikiem, gdzie zaciągnięto wartę honorową, uczestnicy uroczystości - w tym przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, a także szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki - złożyli wieńce.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie na pl. Żelaznej Bramy przed pałacem Lubomirskich jest kopią monumentu usytuowanego na obrzeżu parku Lafayette'a naprzeciwko Białego Domu w Waszyngtonie, autorstwa polskiego rzeźbiarza prof. Antoniego Popiela. Dzieło artysty zostało ufundowane ze składek Polonii amerykańskiej i przekazane w darze społeczeństwu Stanów Zjednoczonych 9 maja 1910 roku. Monument przedstawia postać gen. Tadeusza Kościuszki w stroju amerykańskiego generała z planem fortyfikacji Saratogi w dłoni.(PAP)

agz/ akn/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)