Notowania

wiadomości
01.05.2011 11:20

Warszawa: Pierwszomajowy wiec przed siedzibą OPZZ

Około 100 osób uczestniczyło w wiecu przed siedzibą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie z okazji obchodzonego 1 maja Święta Pracy. W tym roku OPZZ zrezygnował z dorocznego pochodu ze względu na beatyfikację Jana Pawła II.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 100 osób uczestniczyło w wiecu przed siedzibą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie z okazji obchodzonego 1 maja Święta Pracy. W tym roku OPZZ zrezygnował z dorocznego pochodu ze względu na beatyfikację Jana Pawła II.

Szef OPZZ Jan Guz podkreślił, że tego dnia związki chcą wspólnie zamanifestować i przypomnieć rządzącym o podstawowych prawach pracowniczych. "Od 120 lat ten dzień jest dla nas najważniejszy. Myślę, że ci wszyscy, którzy dzisiaj przepychają się do pierwszych ław przy ołtarzach będą także pamiętali o tym, co głosił wielki Polak, dziś błogosławiony" - powiedział Guz.

Jego zdaniem w Polsce brakuje dialogu społecznego. "Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem, bez dialogu i porozumienia. To jest najlepszy moment, żeby ten budżet skonsultować ze społeczeństwem. Jeśli oni dziś nie chcą rozmawiać, to coś ukrywają. Przyjaciele, piep... ten budżet, te słupki i te deklaracje, i tak one nie mają większego znaczenia. Chcemy chleba i pracy" - zwrócił się do zgromadzonych szef OPZZ.

Sławomir Broniarz, szef ZNP wchodzącego w skład OPZZ mówi o potrzebie większej społecznej samoorganizacji. "Gdzie są ci bezrobotni zatrudnieni na umowy śmieciowe (bez etatu-PAP), poszukujący pracy absolwenci szkół wyższych i niezadowolone pielęgniarki? Gdzie są ci wszyscy, którzy potrafią codziennie narzekać i liczą na to, że związki zawodowe za nich to wszystko zrobią. Jeżeli w dalszym ciągu nie potrafimy się zjednoczyć, nie potrafimy walczyć o swoje prawa, to nie oczekujmy litości ze strony rządzących" - mówił Broniarz.

Hasło tegorocznych obchodów 1 maja - "Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie" - jest nawiązaniem do polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca. Związkowcy postulują potrzebę zmian w polskim prawie pracy tak, aby było ono zbliżone do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej.

Przed wiecem przedstawiciele organizacji i partii lewicowych złożyli kwiaty m.in. pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej. Co roku upamiętnia się w ten sposób bojowników o wolność Polski, więzionych w murach Cytadeli w latach 1834-1918.

Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 r., który został brutalnie stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów. Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o ośmiogodzinny dzień pracy i godziwe warunki pracy i płacy.

Święto wprowadziła w 1889 r. na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Rodzący się wówczas ruch związkowy bez względu na różnicę nurtów ideowych przyjął ten dzień za swoje święto. Jego pierwsze obchody w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się w 1890 r. Z zasady tej wyłamały się USA, gdzie Labour Day obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto. W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących. (PAP)

gdyj/ rda/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz