Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. decyzji MON w czasie akcji "Orzeł może"

0
Podziel się:

#
Dochodzi więcej informacji
#

bEsvvnSJ

# Dochodzi więcej informacji #

09.11. Warszawa (PAP) - Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez MON w związku ze zrzuceniem ze śmigłowców sił zbrojnych 3 mln ulotek w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu w czasie akcji "Orzeł może".

Informację o wszczęciu śledztwa przez prokuraturę przekazała w sobotę PAP Dyrektor Biura Poselskiego Tomasza Kaczmarka (PiS) Magdalena Walęzak.

bEsvvnSL

Wszczęcie śledztwa warszawskiej prokuratury nastąpiło 30 października. Wiąże się ono ze złożeniem zawiadomienia przez posła Tomasza Kaczmarka, który poinformował o ewentualnych nieprawidłowościach prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Jak wynika z kopii zawiadomienia o wszczęciu śledztwa przekazanej PAP z Biura posła PiS śledztwo zostało wszczęte "sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego Ministra Obrony Narodowej". Miało oni polegać "na wydaniu dyspozycji zrzucenia ze śmigłowców Sił Zbrojnych RP 3 mln ulotek w dniu 2 maja 2013 r. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu w czasie akcji +Orzeł może+, co stanowi działanie na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 321 par 1 kk".

"Trudno mi zrozumieć stwierdzenie, że udział wojska w patriotycznej akcji Kancelarii Prezydenta, to działanie na szkodę interesu publicznego" - powiedział PAP rzecznik prasowy MON ppłk Jacek Sońta. Zwrócił przy tym uwagę, że w przypadku akcji zrzucania ulotek "zachowano wszystkie zasady bezpieczeństwa, a wykorzystanie śmigłowców i czas pracy pilotów realizowano w ramach szkolenia elementu powietrznego wojsk lądowych".

Podkreślił też, że MON podejmuje setki działań związanych z kształtowaniem postaw patriotyczno-obronnych społeczeństwa we współpracy z różnymi podmiotami w państwie. "Wspieramy działania m.in. kombatantów, harcerzy, szkół czy organizacji pozarządowych. Współpraca w tym zakresie z Kancelarią Prezydenta i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego nie może budzić wątpliwości, gdyż nie stanowi to naruszenia zasad. Wszystkie działania resortu tego typu realizowane są zgodnie z prawem" - dodał.

bEsvvnSR

Akcja "Orzeł może", którą honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski, odbyła się w maju br. Inicjatywa, organizowana wspólnie przez radiową "Trójkę" i "Gazetę Wyborczą", miała na celu zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Kampania rozpoczęła się 2 maja, w Dniu Flagi - marszem w Warszawie, a zakończyła 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. - toastem za wolność. Akcję organizowano w wielu miastach Polski. (PAP)

nno/ bos/ par/

bEsvvnTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)