Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Przygotowania do obchodów 8. rocznicy śmierci Jana Pawła II

0
Podziel się:

Pokaz filmów z udziałem osób, które znały papieża Jana Pawła II, uroczyste
czuwanie modlitewne i odegranie utworu "Cisza" zaplanowano w ramach obchodów 8. rocznicy śmierci
papieża 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Pokaz filmów z udziałem osób, które znały papieża Jana Pawła II, uroczyste czuwanie modlitewne i odegranie utworu "Cisza" zaplanowano w ramach obchodów 8. rocznicy śmierci papieża 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przygotowało na tę okazję przedsięwzięcie pod nazwą "Wojtyła 3D. Masz duszę", na które złożą się: wystawa, interaktywna kampania społeczna, uroczyste czuwanie na placu Piłsudskiego, a także zajęcia edukacyjne dla licealistów połączone z konkursami - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centrum Norbert Szczepański.

"Duch czy ciało - które z nich jest ważniejsze? Filozofia, jaką uprawiał Karol Wojtyła, stawia sprawę jasno: ciało i dusza tworzą jedność, razem kreują człowieka. Myśląc o człowieku, często mamy przed oczami ciało. Naturalnie nie jest ono bez znaczenia, Jan Paweł II zwracał uwagę, że człowiek bez duszy nie istnieje" - powiedział Szczepański.

Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II podkreślił, że technologia 3D stwarza pozory, że obraz, z którym obcujemy, jest realny. "Karol Wojtyła niczego nie udawał. Nadszedł czas, aby dostrzec w nim głębię, nie tylko jednowymiarowy obraz fotografii. Aby tak się stało, najpierw tej głębi musimy poszukać w sobie. Dlatego droga, jaka wiedzie od +Wojtyły 3D+ do +Masz duszę+ jest drogą w obie strony" - powiedział Łuczewski.

Dyrektor agencji Hypermedia Isobar Maciej Nowicki podkreślił z kolei, że kampania społeczna pod nazwą "System operacyjny dusza" opiera się na zestawieniu duszy z systemem operacyjnym niezbędnym do pracy komputera. "Laptop, wykonany z milionów drobnych elementów, jest jak ciało człowieka, złożone z miliona komórek. Niestety, bez systemu operacyjnego komputer nie jest w stanie wykonać żadnej czynności, tak samo ciało bez duszy, napędzane wyłącznie siłą mięśni, nie może istnieć. Jeśli komputer ma zainstalowany słaby system operacyjny, staje się łatwym celem dla wirusów czy hakerów. Podobnie ciało staje się nieodporne na złe działania, gdy dusza schodzi na dalszy plan" - zaznaczył Nowicki.

Prace nad kampanią - jak poinformował Szczepański - stały się okazją, aby wspomóc nauczycieli liceów w pielęgnowaniu pamięci o Janie Pawle II wśród swoich uczniów. Dodał, że nauczanie papieża zostało w atrakcyjny sposób streszczone w konspektach edukacyjnych, które 26 marca trafią do warszawskich szkół i będą dostępne za pośrednictwem strony CMJPII.

Kolejnym elementem projektu "Wojtyła 3D. Masz duszę" będzie wystawa, zaprezentowana w okresie 26 marca i 3 kwietnia na balkonach wzdłuż ul. Foksal. Duże zdjęcia, ukazujące Karola Wojtyłę jako duchownego, miłośnika sportu i filozofa, ułożą się w widoczny z dużej odległości napis "JP2".

Jak poinformował Szczepański, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego odbędzie się od godz. 21 uroczyste czuwanie. W jego trakcie znane osoby - naukowiec, aktor i sportowiec - opowiedzą o tym, w jaki sposób rozumieją relacje między duchem i ciałem. Natomiast o godz. 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II - zostanie odegrany utwór "Cisza", a tuż po nim kard. Kazimierz Nycz udzieli uroczystego błogosławieństwa zgromadzonym na placu.

Na placu przed czuwaniem pojawią się mimowie, którzy odegrają etiudę "Ruch zaczyna się w duszy". Od godz. 18 na placu będą wyświetlane filmy z udziałem tych, którzy znali Jana Pawła II. Tradycją czuwania jest także zbiórka, która wspiera Fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona". W tym roku nie będą sprzedawane znicze, lecz żółte i białe tulipany - symbol świętości.

Podczas konferencji zostały też zaprezentowane badania CBOS przeprowadzone na zlecenie CMJPII - pytano ilu Polaków wierzy w nieśmiertelność duszy ludzkiej. Trzy czwarte (74 proc.) wierzy w istnienie duszy; przeciwnego zdania było 16 proc. ankietowanych; 9 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii, a 1 proc. odmówiło odpowiedzi.

Częściej w istnienie duszy wierzą kobiety (78 proc.) niż mężczyźni (70 proc.), a także osoby o poglądach prawicowych (83 proc.) niż lewicowych (60 proc.). (PAP)

skz/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)