Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Rekonstrukcja zdobycia Smoleńska w Forcie Bema

0
Podziel się:

Członkowie grup rekonstrukcyjnych z Polski i Rosji w strojach dragonów,
artylerzystów, formacji tatarskich i kozackich oraz oddziałów moskiewskich wezmą udział w
rekonstrukcji zdobycia twierdzy Smoleńsk, która odbędzie się w weekend w stołecznym Forcie Bema.

Członkowie grup rekonstrukcyjnych z Polski i Rosji w strojach dragonów, artylerzystów, formacji tatarskich i kozackich oraz oddziałów moskiewskich wezmą udział w rekonstrukcji zdobycia twierdzy Smoleńsk, która odbędzie się w weekend w stołecznym Forcie Bema.

Rekonstrukcja odbywa się w ramach II Festiwalu Sarmackiego dla uczczenia 400. rocznicy oblężenia i zdobycia twierdzy smoleńskiej przez oddziały polskie. "Obecnie Smoleńsk kojarzy się większości Polaków głównie z katastrofą samolotu prezydenckiego czy pobliskim miejscem kaźni polskich oficerów. A my poprzez tę rekonstrukcję chcemy przypomnieć, że niegdyś było to miasto przez wieki związane z historią Rzeczpospolitej, wojewódzki gród Wielkiego Księstwa Litewskiego" - powiedział PAP Bartosz Siedlar z organizującej rekonstrukcję Fundacji Hussar.

Oblężenie znajdującego się w rękach rosyjskich Smoleńska miało miejsce w latach 1609-11 podczas wojny Rzeczpospolitej z Moskwą. Trwało ponad 20 miesięcy. "Podczas kolejnych miesięcy oblężenia część polskich oddziałów poszła pod Kłuszyn, naprzeciw wojskom moskiewskim idącym na pomoc Smoleńskowi i mimo wielokrotnej przewagi przeciwnika, zwyciężyła. Następnie Polacy z hetmanem Stanisławem Żółkiewskim wkroczyli do Moskwy. Utworzono garnizon polski, a królewicz Władysław IV został obrany carem. Pomimo tych wszystkich wydarzeń Smoleńsk nie kapitulował, co dowodzi pewnej waleczności mieszkańców miasta. Dopiero szturm z 13 czerwca 1611 roku, któremu towarzyszyło wysadzenie części murów przez polskiego szlachcica Bartłomieja Nowodworskiego, doprowadziły do zdobycia miasta" - opowiadał Siedlar.

Jak zaznaczył, narracja opisująca wszystkie te wydarzenia, będzie towarzyszyła inscenizacji. "Pierwszy dzień imprezy, odbywającej się w specjalnie zbudowanym obozowisku historycznym, rozpocznie turniej szabli oraz konkurs jazdy militarnej. Po południu członkowie grup rekonstrukcyjnych z Polski i Rosji w strojach historycznych złożą wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieczorem w Forcie Bema zaplanowano m.in. pokaz zdjęć ze Smoleńska oraz innych miast i zamków w Rosji i na Kresach. Odbędzie się także prelekcja Radosława Sikory poświęcona husarii połączona z pokazem zdjęć, koncert Jacka Kowalskiego i plenerowa projekcja +Pana Wołodyjowskiego+ Jerzego Hoffmana" - zapowiadał Siedlar.

W niedzielę głównym punktem imprezy będzie inscenizacja oblężenia i zdobycia twierdzy Smoleńsk. Weźmie w niej udział ok. 100-150 rekonstruktorów z Polski i Rosji w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki. "Wszystko będzie ukazane z sposób uproszczony, jednak z zachowaniem chronologii. W inscenizacji będą uczestniczyć rekonstruktorzy w strojach pospolitego ruszenia, dragonów, husarzy, pancernych, artylerzystów, tatarów polskich i kozaków oraz wojsk moskiewskich. Będziemy przedstawiać ruchy wojsk, ostrzał i ataki z towarzyszeniem narracji przedstawiającej kontekst historyczny. Rekonstrukcji będzie towarzyszyło obozowisko historyczne, gdzie przez czas trwania imprezy odbywać się będą pokazy gier z epoki, funkcjonować będą kramy i stoiska z rzemiosłem, rękodziełem, gastronomią i książkami historycznymi. Chcielibyśmy by całość imprezy była taką atrakcyjną lekcją historii" - podsumował przedstawiciel organizatorów. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)