Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Rozstrzygnięto konkurs Muzeum Historii Polski "Mistrz i uczeń"

0
Podziel się:

O Bolesławie Srockim i ks. Lechu Ziemskim opowiadają zrealizowane przez
młodzież szkolną etiudy filmowe, które zwyciężyły w konkursie "Mistrz i uczeń", zorganizowanym
przez Muzeum Historii Polski. Wyniki konkursu ogłoszono w środę w warszawskim kinie Iluzjon.

O Bolesławie Srockim i ks. Lechu Ziemskim opowiadają zrealizowane przez młodzież szkolną etiudy filmowe, które zwyciężyły w konkursie "Mistrz i uczeń", zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski. Wyniki konkursu ogłoszono w środę w warszawskim kinie Iluzjon.

Zadaniem uczestników konkursu "Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP", uczniów szkół ponadpodstawowych - gimnazjów, liceów i techników - było upamiętnienie osób, które miały wpływ na wychowanie, postawy obywatelskie i patriotyczne młodzieży w czasach międzywojennych. Opisywane postacie musiały być związane z regionem, w którym mieszkają uczestnicy konkursu.

Laureaci jego pierwszego etapu, polegającego na napisaniu pracy opartej na źródłach historycznych, wzięli udział w warsztatach historyczno-filmowych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Tam, przy pomocy studentów uczelni, uczniowie zrealizowali etiudy filmowe poświęcone opisanym wcześniej lokalnym bohaterom.

Konkursowe jury, któremu przewodniczył reżyser Maciej Drygas, zakwalifikowało do finałowego etapu rywalizacji sześć etiud. Oceniając prace jurorzy zwracali uwagę na sposób ujęcia tematu, jasność i spójność przekazu, sposób obrazowania i ogólne wrażenie artystyczne.

"Jestem przekonany, że ten konkurs jest jednym z najszlachetniejszych projektów, jakie powstają w tym kraju. Taka prawdziwie pozytywistyczna praca jest fascynująca" - mówił podczas inauguracji środowej gali Drygas.

Główną nagrodę zdobyły równocześnie dwie etiudy, zrealizowane przez młodzież ze szkół w Gdańsku i Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwszy zwycięski film "Pomnik trwalszy niż spiż", autorstwa uczniów Gdańskiego Gimnazjum Autonomicznego, przybliża życie i działalność Bolesława Srockiego (1893-1954), polityka II RP, działacza społecznego, posła na Sejm RP z ramienia BBWR. W czasie wojny Srocki był m.in. redaktorem naczelnym "Wiadomości polskich", współpracował z Biurem Informacji i Propagandy KG AK, doradzał szefowi sztabu ZWZ-AK gen. Tadeusza Pełczyńskiego. Był wychowawcą i ideowym opiekunem tajnej organizacji młodzieżowej PET.

Druga nagrodzona etiuda - "Siwy Sokół", zrealizowana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim, przypomina losy ks. Lecha Ziemskiego (1887-1969), pułkownika WP, harcmistrza, opiekuna Sodalicji Mariańskiej. Duchowny uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a w czasie okupacji niemieckiej pełnił obowiązki kapelana AK. Po wojnie działał na rzecz ruchu harcerskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W 1948 r. władze komunistyczne pozbawiły go jednak stanowiska komendanta miejscowego hufca.

Pozostałe finałowe etiudy, nakręcone przy udziale uczniów szkół z Pułtuska, Mariówki pod Łodzią, Jarosławicach i Zawierciu, otrzymały specjalne wyróżnienia.

W rozmowie z PAP Drygas zwrócił uwagę, że finałowe etiudy cechowały się wysokim poziomem, choć nakręcenie filmów o osobach, które już dawno nie żyją, jest trudnym zadaniem. "Myślę, że mimo to szalenie ważne jest, aby zadawać sobie pytanie, skąd ja się wziąłem, skąd jest mój ojciec, skąd jest mój dziadek. Powinniśmy pielęgnować tę pamięć" - tłumaczył juror.

Dyrektor MHP Robert Kostro podkreślił, że kierowane przez niego muzeum przykłada dużą wagę do realizacji projektów edukacyjnych skierowanych do młodzieży. "Robimy te przedsięwzięcia po to, aby zachęcić ją do zainteresowania się historią (...). Od sześciu lat prowadzimy konkursy. Wzięło w nich udział już ponad 8 tys. uczniów, którzy nadesłali ponad 2 tys. prac" - przypomniał Kostro.

W jego ocenie wszystkie zaprezentowane w środę etiudy budzą nie tylko zainteresowanie, ale także zdumienie. Wynika ono z faktu - tłumaczył dyrektor MHP - że tak młode osoby potrafiły w dojrzały sposób opowiedzieć ciekawe historie za pomocą obrazu.

Aktorka Agnieszka Więdłocha, znana m.in. z roli w serialu historycznym "Czas honoru", podkreśliła w rozmowie z PAP, że cieszy ją fakt, że młodzi ludzie współpracują z artystami w celu realizacji tak szlachetnych celów, jak m.in. krzewienie patriotyzmu. "Grając w +Czasie honoru+, obcując z tematem wojennym, bardzo często spotykam się z głosami młodych ludzi, którzy angażują się w tę tematykę (...). Młodzież na tym serialu uczy się historii" - opowiadała aktorka.

Współorganizatorami konkursu "Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP", obok Muzeum Historii Polski, były Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wśród patronów medialnych były Polska Agencja Prasowa i portal historyczny www.dzieje.pl. Konkurs sponsorowało Wydawnictwo Naukowe PWN. (PAP)

wmk/ tst/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)