Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Sesja katyńska "Kryzys prawdy"

0
Podziel się:

Informacje o postępach polskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej,
wręczenie Medali Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wspomnienia o ofiarach smoleńskiej
katastrofy - znalazły się w programie sesji katyńskiej, która odbyła się w piątek w Warszawie.

Informacje o postępach polskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, wręczenie Medali Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wspomnienia o ofiarach smoleńskiej katastrofy - znalazły się w programie sesji katyńskiej, która odbyła się w piątek w Warszawie.

"Do chwili obecnej przesłuchano już blisko 2,6 tys. świadków, w większości członków rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Otrzymaliśmy również szereg nowych dokumentów dotyczących zbrodni m.in. z archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy" - relacjonowała prokurator Małgorzata Kuźniar-Plota z pionu śledczego warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak podkreśliła, obecnie Instytut jest również w trakcie badań szczątków odnalezionych w ubiegłym roku w skrzyniach w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. "Znajdowało się tam 12 czaszek i dwa fragmenty kości, jak się okazało wydobytych podczas ekshumacji w 1991 roku w Charkowie. Obecnie podjęliśmy działania zmierzające do identyfikacji szczątków i wydania ich rodzinom ofiar obozu starobielskiego" - zaznaczyła Kuźniar-Plota.

Podczas sesji zostały wręczone także Medale Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej za "wybitne zasługi w upamiętnianiu zbrodni katyńskiej", przyznawane przez Radę Polskiej Fundacji Katyńskiej. W tym roku wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: historyk prof. Wojciech Materski, poseł Mirosław Koźlakiewicz, Agnieszka Bogucka ze Wspólnoty Polskiej, burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, historyk Grzegorz Jeleń, ks. Stanisław Kuć, publicysta Oleg Zakirow, reżyser Józef Dębski oraz Danuta Napiórkowska z warszawskiej Rodziny Katyńskiej.

Obecny na uroczystości prof. Wojciech Materski wspominał tragicznie zmarłą 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem jedną z organizatorek Federacji Rodzin Katyńskich Bożenę Mamontowicz-Łojek. "Była osobą niezwykle pogodną, kreatywną i pełną energii. Swoim optymizmem podnosiła innych na duchu. Co roku już w zimie zaczynała się do mnie zwracać z różnymi zapytaniami i prośbami dotyczącymi sesji katyńskiej, ponieważ walka o prawdę o Katyniu była dla niej sprawą najważniejszą" - mówił prof. Materski.

Tegorocznej sesji towarzyszyła wystawa "Katyń - pamięć utrwalona", na której znalazły się zdjęcia oraz kopie listów i dokumentów ofiar zbrodni katyńskiej m.in. Leopolda Łojka, Tomasza Piskorskiego, Adama Teofila Solskiego oraz Mieczysława Smorawińskiego. Ich krewni zginęli w smoleńskiej katastrofie, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Fragment ekspozycji poświęcono także ich pamięci oraz innych tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem.

Sesje są organizowane przez Polską Fundację Katyńską i Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej od 1990 r.(PAP)

akn/ abe/ jra/

kryzys
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)