Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: "Stop rzezi fok!" - happening przed ambasadą Kanady

0
Podziel się:

Zaprzestania polowań na foki szare w Kanadzie domagało się w piątek ok. 50
uczestników happeningu przed ambasadą tego kraju w Warszawie. Złożyli w tej sprawie petycję
podpisaną przez pięć tysięcy osób. Wznosili okrzyki: "Stop! Stop! Rzezi fok".

Zaprzestania polowań na foki szare w Kanadzie domagało się w piątek ok. 50 uczestników happeningu przed ambasadą tego kraju w Warszawie. Złożyli w tej sprawie petycję podpisaną przez pięć tysięcy osób. Wznosili okrzyki: "Stop! Stop! Rzezi fok".

Happening "Stop rzezi fok!" został zorganizowany po raz ósmy przez Stowarzyszenie "Empatia".

Sezon polowań na foki szare w Kanadzie rozpoczął się w tym roku pod koniec lutego. Według danych ze storny internetowej stowarzyszenia, tegoroczny limit polowań - tylko na dwóch wyspach (Hay Island, Nova Scotia) - to 1,9 tys foczych szczeniąt.

Organizatorzy happeningu rozłożyli przed amabasadą białe płótno, na którym można było odciskać klonowe liście umoczonone w czerwonej farbie. W zamierzeniu organizatorów miało to symbolizować okrucieństwo rządu Kanady względem fok szarych. Przynieśli też transparenty m.in: "Kanada wciąż zabija". Podkreślali, że rząd Kanady w 2011 roku zwiększył limit fok, które mogą zostać upolowane do 60 tys. sztuk. Stanowi to 80 proc. całej populacji nowo narodzonych zwierząt.

"Protestujemy przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt mającemu miejsce od wielu lat na terenie Kanady z przyzwoleniem rządu tego kraju" - powiedział Dariusz Gzyra ze Stowarzyszenia "Empatia". Podkreślił, że w okrutny sposób zabijane są przede wszystkim młode foki, które nie potrafią dobrze pływać, są ufne wobec człowieka przez co stają się łatwym łupem. Zaznaczył, foki zabijane są głównie dla futer i odbywa się to w niehumanitarny sposób.

Organizatorzy złożyli w ambasadzie petycję z pięcioma tysiącami podpisów przeciwko zabijaniu fok. "Od 2004 r. podpisało się pod nią łącznie 57 tys. osób" - dodał Gzyra. Pod petycję można sie nadal podpisywać; także w wersji elektronicznej na stronie www.petycje.pl/1209 Do tej pory zrobiło to blisko 26 tys. osób.

W lipcu 2009 r. Unia Europejska zakazała importu skór i produktów z kanadyjskich fok ze względu na okrucieństwo przemysłowych polowań.

W Kanadzie polowania na foki to część tradycji, szczególnie u Inuitów, i myśliwym trudno było zrozumieć unijne zastrzeżenia, a swoje niezadowolenie wobec stanowiska europejskich partnerów demonstrowali wielokrotnie i w różny sposób. Na przykład w marcu 2010 roku na północy Kanady, na obszarze Nunavut. Jednocześnie od lat organizacje ochrony praw zwierząt organizują akcje przeciw masowym polowaniom na foki.

Stowarzyszenie Empatia jest organizacją działającą na rzecz ochrony zwierząt od stycznia 2004 roku. (PAP)

drk/ kno/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)