Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Szkolne kluby europejskie o przyszłości Starego Kontynentu

0
Podziel się:

Dyskusje o przyszłości Europy i roli
młodych ludzi w społeczeństwie obywatelskim, prezentacje
doświadczeń szkolnych klubów europejskich oraz wspólne
przygotowywanie plakatów będą towarzyszyć II Międzynarodowemu
Zjazdowi Szkolnych Klubów Europejskich (SKE).

Dyskusje o przyszłości Europy i roli młodych ludzi w społeczeństwie obywatelskim, prezentacje doświadczeń szkolnych klubów europejskich oraz wspólne przygotowywanie plakatów będą towarzyszyć II Międzynarodowemu Zjazdowi Szkolnych Klubów Europejskich (SKE).

W piątek w Warszawie rozpoczęło się zorganizowane m.in. przez Fundację Konrada Adenauera i Polską Fundację im. Roberta Schumana spotkanie uczniów i nauczycieli należących do SKE m.in. z Włoch, Austrii, Niemiec, Węgier, Belgii.

Uczestnicząca w panelu inaugurującym spotkanie szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun powiedziała, że kluby europejskie w szkołach są ważne, ponieważ są ośrodkami informacji o Europie nie tylko dla młodych, ale także dla starszych.

Jak podkreśliła koordynatorka zjazdu, Ieva Grundsteine z Łotwy, w spotkaniu chodzi o to, by młodzież zapoznała się z różnymi kulturami europejskimi.

"Oni do tej pory nie wiedzieli, że w innych krajach europejskich istnieją kluby europejskie i to jest okazja, by nawiązać kontakty i zacząć coś wspólnie robić" - powiedziała Grundsteine.

W piątek odbędzie się m.in. Wieczór Europejski, podczas którego będą prezentowane potrawy, muzyka oraz stroje z różnych krajów europejskich.

Podczas trzydniowego spotkania odbędą się również warsztaty dla uczniów i nauczycieli. "To będzie taka edukacja międzykulturowa, poznanie się uczniów" - wyjaśniła Grundsteine. Nauczyciele natomiast będą pracowali nad projektami w ramach programu "Młodzież", czyli nieformalnego programu edukacji Komisji Europejskiej.

Uczniowie i nauczyciele będą również dyskutować nad powołaniem sieci klubów europejskich. "Chcemy stworzyć sieć, która zgromadziłaby kluby z różnych krajów europejskich. Zobaczymy, co mają do zaproponowania uczestnicy spotkania" - powiedziała Grundsteine.

Szkolne kluby europejskie to koła zainteresowań dla uczniów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Pomysł klubów powstał w Portugalii w 1988 roku, dwa lata po przystąpieniu tego kraju do Wspólnoty Europejskiej. W Polsce działa kilka tysięcy takich klubów. (PAP)

stk/ jer/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)