Notowania

Warszawa
16.07.2010 18:21

Warszawa szykuje się na Europride i kontrmanifestacje

Będą cztery pochody. Największy z nich to gejowska parada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Ulicami stolicy mają przejść cztery manifestacje. *Największą z manifestacji będzie EuroPride. W tym samym czasie przez Warszawę przejdą trzy kontrdemonstracje organizowane przez narodowców. *

Na zdjęciu organizatorzy warszawskiej Europride

Parada organizowana przez Fundacje _ Równość _ ma rozpocząć się o godz. 12 i potrwa do godz. 18. Jej uczestnicy i 15 ruchomych platform wyruszą ok. godz. 13 z placu Bankowego. Przejdą ul. Marszałkowską do ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, al. Szucha do pl. Unii Lubelskiej i dalej ul. Marszałkowską do Placu Konstytucji.

Międzynarodową paradę EuroPride organizuje Fundacja Równości. Festiwal pod taka sama nazwą potrwa do niedzieli. Hasłem imprezy jest motto: Wolność, Równość, Tolerancja. EuroPride odbywa się po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w Europie Wschodniej.
Organizatorzy szacują, że w paradzie weźmie udział 15 tys. osób - taka liczba podana została we wniosku o rejestrację zgromadzenia publicznego.

Trzy kontrdemonstracje m.in. narodowców i anarchistów, organizują osoby prywatne. W pierwszej z nich pod nazwą _ Marsz Grunwaldzki _ ma wziąć udział ok. 300 osób. Wyruszy ona o godz. 10.30 z Placu na Rozdrożu w kierunku przeciwnym do parady. Przejdzie Al. Ujazdowskim i Nowym Światem a później trasą równoległą do trasy EuroPride - przez Krakowskie Przedmieście do pl. Piłsudskiego.

Taką samą trasą jak parada przejdzie z kolei Ruch Suwerenności Narodu Polskiego. Ta manifestacja ma rozpocząć się o godz. 13 i zakończyć się o 21. Uczestniczyć w niej ma kilkadziesiąt osób.

Czwarty marsz przejdzie z pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Marszałkowską na Pl. Bankowy. Ta manifestacja ma potrwać od godz. 12 do 13.30.

Na trasie EuroPride zorganizowane zostaną też dwie pikiety - jedna na Pl. Trzech Krzyży druga na Pl. Konstytucji.

_ - Będziemy czuwać nad bezpieczeństwem uczestników wszystkich tych manifestacji i reagować na każde rażące naruszenia prawa _ - powiedział rzecznik KSP Maciej Karczyński.

Jak dodał, w zabezpieczeniu wezmą udział nie tylko warszawscy policjanci, ale także funkcjonariusze z Katowic, Lublina, Kielc, Łodzi oraz Białegostoku.

Policjanci będą czasowo wyłączać z ruchu ulice, którymi przechodzić będą uczestnicy manifestacji. Samochody i autobusy skierują na objazdy.

Jurek: Defilada homoseksualistów to poniżanie Polski

Plakaty z wizerunkiem Jezusa i słowami papieża Jana Pawła II na trasie parady, ulotki ewangelizacyjne i kilkugodzinna modlitwa w kościele Przemienienia Pańskiego - to odpowiedź grupy katolików na EuroPride, która ma w sobotę przejść ulicami Warszawy .

Na planowanej trasie parady pojawiły się plakaty, z wizerunkiem Jezusa i cytatem - _ nie przyszedłem potępić ale zbawić _, umieszczonym na różowym tle. Znajdują się na nich także słowa papieża Jana Pawła II - _ Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi _ - w kilku językach, m.im. polskim, angielskim i włoskim. Plakaty nawiązują do reklamy EuroPride, w której wykorzystano znany cytat z przemówienia polskiego papieża - _ Nie lękajcie się _. Przygotowała je grupa katolików. W akcji uczestniczą m.in. warszawscy kapucyni.

Z kolei lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek oświadczył, że akceptacja EuroPride to zaprzeczenie prawa Polaków do szacunku dla moralności publicznej. Podkreślił, że Konstytucja RP wyraźnie mówi, że prawo do zgromadzeń nie ma charakteru absolutnego, a Europejska Konwencja Praw Człowieka wśród jego granic wskazuje ochronę moralności.

_ - Międzynarodowa defilada homoseksualna, która ma odbyć się jutro w Warszawie to jest poniżanie naszego miasta i naszego kraju. Nasi przywódcy polityczni wielokrotnie deklarowali, że Polska będzie bronić wartości chrześcijańskich na forum europejskim, tymczasem zamiast być pionierem regeneracji moralnej Europy milczą, kiedy miliony ludzi w Europie demonstruje w obronie wartości chrześcijańskich _ - powiedział Jurek.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: Warszawa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz