Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Wkrótce Street Party 2009

0
Podziel się:

Barwna parada Street Party 2009 - z pokazami m.in. tańców latynoskich,
afrokubańskich, afrobrazylijskich, orientalnych, kaukaskich - oraz wielokulturowe miasteczko i
warsztaty taneczne odbędą się po raz trzeci na ulicach Warszawy w ostatnią niedzielę sierpnia.

Barwna parada Street Party 2009 - z pokazami m.in. tańców latynoskich, afrokubańskich, afrobrazylijskich, orientalnych, kaukaskich - oraz wielokulturowe miasteczko i warsztaty taneczne odbędą się po raz trzeci na ulicach Warszawy w ostatnią niedzielę sierpnia.

"Warszawa stolicą kultur, czyli wielokulturowe warszawskie Street Party 2009 to festiwal uliczny wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu" - powiedziała PAP organizatorka festiwalu Emilia Skiba z Fundacji Inna Przestrzeń.

Jak mówiła Skiba, parada, która 31 sierpnia przejdzie od Pl. Bankowego, ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską do Nowego Światu i wielokulturowe miasteczko, mają poprzez muzykę i taniec zaprezentować żyjących w stolicy przedstawicieli społeczności afrykańskiej, arabskiej, latynoamerykańskiej, kaukaskiej oraz indyjskiej, wietnamskiej, żydowskiej i ukraińskiej.

"To ma być wspólna, radosna zabawa, dzięki której będziemy promować wielokulturowych charakter naszego miasta" - mówiła Skiba. Jak tłumaczyła, parada ma nawiązywać do podobnych światowych imprez, takich jak Karnawał w Rio, Notting Hill Carnival czy uliczne fiesty w Hiszpanii.

W czasie parady, która rozpocznie się o godz. 13, będzie można zobaczyć stylizowane samochody-platformy, na których zespoły taneczne będą prezentować żywiołowe tańce z Brazylii. "Nie zabraknie gorącej samby, tańca brzucha, salsy czy ruedy de casino. Widzowie zobaczą także pokaz capoeiry, dokładnie tak jak na karnawale w Salvadorze w Brazylii" - mówił koordynator programu latynoskiego Mariusz Jagodziński.

Obok parady, drugą główną atrakcją festiwalu będzie wielokulturowe miasteczko przy Krakowskim Przedmieściu, w którym do późnej nocy będzie otwartych ok. 80 stoisk. W miasteczku będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach tanecznych i językowych, poznać sztukę z różnych zakątków świata, skosztować etnicznych potraw, zrobić hennę, pomalować ciało w etniczne wzory.

Według koordynatorki strefy wietnamskiej Dam Van Anh, w strefie wietnamskiej jedną z atrakcji będzie kuchnia; warszawiacy poza popularnymi sajgonkami będą mogli spróbować wietnamskich deserów np. pączków z żółtą fasolą. "Kto chce, będzie mógł zapalić wodną fajkę wietnamską, obejrzeć rękodzieła i spektakle teatrzyku kukiełkowego z tradycyjną muzyką, a także zagrać w chińskie szachy i wziąć udział w wietnamskim karaoke" - powiedziała Dam Van Anh.

"Atrakcją tanecznej odsłony kultury kaukaskiej będzie na przykład pokaz tradycyjnego tańca ormiańskiego czy czeczeńskiego, którym mężczyźni uwodzą kobiety" - powiedziała koordynatorka strefy kaukaskiej Nato Bochorishvili. Dodała, że goście strefy kaukaskiej w miasteczku będą mogli m.in. przy degustacji win ormiańskich obejrzeć zdjęcia z podróżniczych wypraw na Kaukaz i spotkać się z ich autorami, którzy opowiedzą o swoich przygodach.

Jak zapewniał koordynator strefy indyjskiej Razvi Hussaini, ciekawą częścią festiwalu będą pokazy związane z kulturą Indii. "Indyjska część miasteczka będzie podzielona na edukacyjną, w której m.in. goście wysłuchają wykładu o kulturze Indii oraz rozrywkową, gdzie zobaczymy indyjski pokaz mody" - mówił.

"Z myślą o dzieciach przygotowano specjalną strefę gier, w której najmłodsi będą mogli nauczyć się m.in. dalekowschodniej gry go, gry w kości kaukaskie oraz carrom, czyli indyjskiego bilardu. W +namiotach muzyki i opowiadań+ dzieci usłyszą bajki kaukaskie i opowieści dawnych Celtów, Wikingów i Prasłowian" - mówiła koordynatorka strefy gier i strefy dla dzieci Edyta Borkowska.

Wydarzenia towarzyszące głównym imprezom, to m.in. warsztaty robienia strojów i masek karnawałowych prowadzone przez Linasa Domarackasa oraz Before Street Party z koncertem Djolof-Man i imprezą klubową w afrykańskich rytmach. Szczegółowe informacje na stronie www.kontynent.waw.pl.

Wielokulturowe Warszawskie Street Party 2009 finansowane jest z Europejskiego Funduszu Integracji na rzecz Obywateli Państw Trzecich, budżetu państwa oraz Biura Promocji m.st. Warszawy. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

nno/ pa/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)