Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Wystawa IPN o zimnej wojnie

0
Podziel się

Fotografie, mapy i krótkie informacje historyczne przybliżające tak
znaczące momenty zimnej wojny jak konferencja w Jałcie, budowa muru berlińskiego czy powstanie
Solidarności - znalazły się na wystawie otwartej w piątek w stołecznej siedzibie IPN.

bEiJtyZN

Fotografie, mapy i krótkie informacje historyczne przybliżające tak znaczące momenty zimnej wojny jak konferencja w Jałcie, budowa muru berlińskiego czy powstanie Solidarności - znalazły się na wystawie otwartej w piątek w stołecznej siedzibie IPN.

"Zależało nam, by wystawa +Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata+ w obiektywny sposób przybliżyła wydarzenia z lat 1945-1991, które rozgrywały się na niemal wszystkich kontynentach i składały się na historię świata podzielonego +żelazną kurtyną+. Myślę, że w dużej mierze nam się to udało" - powiedział podczas otwarcia ekspozycji szef stołecznego Instytutu Pamięci Narodowej Jerzy Eisler.

Wystawę otwierają zdjęcia przedstawiające Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta na konferencji w Jałcie w 1945 roku, kończącej II wojnę i przypieczętowującej podział Europy na strefy wpływów sowieckich i mocarstw zachodnich. Później zwiedzający mogą zapoznać się z treścią przemówienia Churchilla wygłoszonego rok później w Westminster College, uznawanego za początek "zimnej wojny", w którym mówił o "żelaznej kurtynie" dzielącej Europę.

bEiJtyZP

Centralną część ekspozycji zajmują fotografie poświęcone kolejnym wydarzeniom potwierdzającym podział kontynentu oraz antagonizm między blokiem sowieckim i zachodnim, który wpływał także na inne rejony świata. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. wojny w Korei i Wietnamie, kult Stalina w państwach komunistycznych, protesty w Polsce i na Węgrzech w 1956 roku, rewolucję Fidela Castro na Kubie, amerykańskie i sowieckie loty kosmiczne, wojnę sześciodniową między Izraelem a państwami arabskimi czy inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Dalszy fragment wystawy jest poświęcony powstaniu Solidarności, stanowi wojennemu i wyborom 4 czerwca 1989 roku; odzyskaniu pełnej suwerenności przez inne państwa bloku sowieckiego oraz upadkowi muru berlińskiego i rozpadowi Związku Radzieckiego. Fotografiom towarzyszą mapy przybliżające m.in. przebieg "żelaznej kurtyny" w Europie i podział na państwa należące do NATO i Układu Warszawskiego.

Uczestniczący w otwarciu ekspozycji ambasador Niemiec Ruediger Freiherr von Fritsch przypomniał, jak ciężkim doświadczeniem dla całego świata była zimna wojna i podział na "ich" i "nas". "Każdy kto doświadczył tego podziału, kto doświadczył zniewolenia swojego kraju, powinien zrobić wszystko, by zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i ta wystawa realizuje właśnie to zadanie. Rozumiemy to szczególnie my, Niemcy, których stolica była przez tyle lat podzielona. Pamiętamy także, że mur berliński nie upadł sam z siebie, ale został obalony przez siły tchnące ze wschodu (...) przede wszystkim z Polski" - mówił ambasador.

W wernisażu wystawy udział wzięli również przedstawiciele ambasad Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Rosji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

bEiJtyZV

Otwarciu ekspozycji towarzyszył zrekonstruowany przed siedzibą Instytutu berliński punkt graniczny Checkpoint Charlie. (PAP)

akn/ gma/

bEiJtzaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)