Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawskie karetki będą wyposażone w nawigację satelitarną

0
Podziel się:

Już w styczniu warszawskie karetki zostaną
wyposażone w system nawigacji satelitarnej, dzięki czemu znacznie
skróci się czas dojazdu karetek do pacjentów - zapowiedział we
wtorek na konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiej Stacji
Pogotowia Ratunkowego Artur Kamecki.

Już w styczniu warszawskie karetki zostaną wyposażone w system nawigacji satelitarnej, dzięki czemu znacznie skróci się czas dojazdu karetek do pacjentów - zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Artur Kamecki.

Zdaniem wicemarszałka województwa mazowieckiego Waldemara Roszkiewicza, nawigacja satelitarna usprawni pracę pogotowia zwłaszcza w sytuacjach "zdarzenia masowego". Zapowiedział, że w przyszłości możliwe będzie skoordynowanie w ramach tego systemu także innych służb, np. straży pożarnej czy straży miejskiej.

Jak wyjaśnił Kamecki, system połączy centrum dyspozytorskie z 16 "miejscami wyczekiwania" zespołów ratunkowych, których obecnie jest na terenie Warszawy 43. W każdej karetce znajdzie się nadajnik GPS, a dyspozytor będzie mógł obserwować na ekranie położenie ambulansu i jego status - zajęty lub wolny. "Dzięki temu będę wiedzieć, która karetka jest najbliżej miejsca wypadku i odpowiednio zarządzać zespołami" - powiedziała PAP kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego Zuzanna Zwierzchowska.

Mapa, opracowana przy współpracy Biura Geodety Województwa Mazowieckiego w Warszawie, będzie na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o informacje o prowadzonych w stolicy remontach i związanych z nimi objazdach. "Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorem, kierującym zespołem koordynującym remonty stołecznych dróg. O wszystkich remontach jesteśmy powiadamiani z wyprzedzeniem" - zapewnił Kamecki.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to 1,15 mln zł, z czego połowa pochodzi ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a połowa - z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

akw/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)