Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warsztaty tkackie i garncarskie w Supraślu koło Białegostoku

0
Podziel się:

Tajniki tkactwa, garncarstwa oraz plecionkarstwa poznawali uczestnicy
warsztatów rękodzieła ludowego, które odbywają się w Supraślu koło Białegostoku. W sobotę chętni
mogli spróbować swoich sił przy krosnach lub na kole garncarskim w ramach "Twórczej Soboty".

Tajniki tkactwa, garncarstwa oraz plecionkarstwa poznawali uczestnicy warsztatów rękodzieła ludowego, które odbywają się w Supraślu koło Białegostoku. W sobotę chętni mogli spróbować swoich sił przy krosnach lub na kole garncarskim w ramach "Twórczej Soboty".

Swoje wyroby prezentowali też twórcy ludowi z Podlasia.

Tego typu warsztaty od lat organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku.

Jak powiedziała PAP Krystyna Kunicka z tej placówki, od kilku lat prowadzone są warsztaty plecionkarskie (ze słomy i wikliny), garncarskie oraz tkackie. Przedtem były to osobne kursy.

W tym roku w warsztatach wzięło udział 30 osób z całej Polski. Jak mówi Kunicka, to osoby bardzo różnych profesji, które łączy pasja. Niektórzy przyjeżdżają na warsztaty po kilka lat z rzędu po to, by doskonalić swoje umiejętności.

Z warsztatów korzystają osoby indywidualne, które chcą posiąść umiejętności zanikających zawodów po to, by tę wiedzę przekazywać innym, np. na lekcjach muzealnych, ale też osoby prywatne, które np. tkają na krosnach tylko dla relaksu i własnej przyjemności. "Jedni zarażają się pasją od drugich i do nas przyjeżdżają" - dodała Kunicka.

Kunicka przyznała, że panuje coś w rodzaju mody na sztukę ludową, ale nie jest to jej zdaniem zjawisko powszechne. Warsztaty przyciągają bowiem raczej pasjonatów, którzy szukają czegoś oryginalnego.

Przypomniała, że na przestrzeni lat zmieniła się funkcja wytwarzanych przez garncarzy, tkaczki czy plecionkarzy przedmiotów z czysto użytkowej na raczej dekoracyjną.

Dużą popularnością cieszy się tkanie tkaniny dwuosnowowej. Tej umiejętności uczyła na warsztatach znana i ceniona podlaska twórczyni ludowa Teresa Pryzmont. Uczestnicy warsztatów tkają te tkaniny na tradycyjnych krosnach, wykorzystując dawne wzory ludowe, ale też wymyślając własne. "Wiemy, że niektóre osoby kupują potem po warsztatach krosna i doskonalą swoje umiejętności" - dodała Kunicka.

Supraskie warsztaty potrwają do 9 lipca. Przed liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu efekty prac uczestników warsztatów zostaną pokazane na specjalnej wystawie.(PAP)

kow/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)