Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Watykan: Franciszek o 35. rocznicy wyboru Jana Pawła II

0
Podziel się:

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał w
przemówieniu do Polaków do przypadającej tego dnia 35.rocznicy wyboru Jana Pawła II. Papież mówił
również z uznaniem o inicjatywie wystawienia misterium o świętym Franciszku w Katowicach.

bEEwWiet

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał w przemówieniu do Polaków do przypadającej tego dnia 35.rocznicy wyboru Jana Pawła II. Papież mówił również z uznaniem o inicjatywie wystawienia misterium o świętym Franciszku w Katowicach.

Zwracając się po włosku do Polaków papież powiedział: "Wszystkich Was tu obecnych i waszych najbliższych zawierzam wstawiennictwu błogosławionego Jana Pawła II, w trzydziestą piątą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową i z serca Wam błogosławię".

Następnie papież ogłosił, że w środę w Katowicach wystawione zostanie misterium o życiu i duchowości świętego Franciszka z udziałem setek aktorów i tysięcy widzów. "To ważne wydarzenie kulturalno-religijne"- podkreślił, mówiąc o widowisku "Franciszek-wezwanie z Asyżu".

bEEwWiev

"Jego organizatorom i uczestnikom życzę, aby to artystyczne spotkanie z Biedaczyną z Asyżu budziło w sercach wszystkich miłość do Boga Stwórcy, szacunek dla stworzenia i czynne miłosierdzie dla tych, którzy potrzebują duchowej i materialnej pomocy"- dodał Franciszek.

W audiencji uczestniczył maratończyk August Jakubik z Rudy Śląskiej, który przybiegł do Watykanu w związku rocznicą wyboru Jana Pawła II. Maratończyk, który kilkakrotnie spotykał się z polskim papieżem na zakończenie poprzednich biegów do Watykanu, wyruszył z Polski 23 września i pokonał 1590 kilometrów. Codziennie przebiegał około 75 kilometrów.

W katechezie Franciszek mówił o apostolskim wymiarze Kościoła powszechnego. "Kościół jest apostolski, ponieważ opiera się na nauczaniu Apostołów i na władzy, jakiej udzielił im sam Chrystus"- powiedział papież. "Dzięki ich fundamentalnemu doświadczeniu, jakie przekazali potomnym, Kościół jest jak roślina, której korzenie są mocno osadzone w Chrystusie"- dodał.

Papież przestrzegł przed zjawiskiem zamykania się Kościoła w samym sobie. "Kościół, który zamyka się w sobie i w przeszłości, Kościół, który patrzy tylko na drobne reguły swych zwyczajów i postaw, zdradza swą własną tożsamość. Kościół zamknięty zdradza swą tożsamość"- powiedział Franciszek.

bEEwWieB

W 35. rocznicę wyboru Jana Pawła II wiązankę biało-czerwonych róż złożył na jego grobie w bazylice Świętego Piotra ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ala/

bEEwWieW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)