Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan nie widzi możliwości dialogu z lefebrystami

0
Podziel się:

#
Informacja o wcześniejszych rozmowach lefebrystów z Watykanem
#

# Informacja o wcześniejszych rozmowach lefebrystów z Watykanem #

05.10. Berlin (PAP/Media) - Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskup Gerhard Ludwig Mueller, wykluczył możliwość dialogu Stolicy Apostolskiej z założonym przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a tradycjonalistycznym Bractwem Kapłańskim św. Piusa X.

"Bractwo to nie jest dla nas żadnym partnerem do negocjacji, ponieważ na temat wiary się nie negocjuje" - oświadczył abp Mueller w wywiadzie, który przeprowadziło z nim niemieckie radio NDR Kultur z okazji zbliżającej się 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.

Wywiad zostanie wyemitowany w sobotę, ale jego obszerne omówienie zamieszczono wcześniej na stronie internetowej NDR. Lefebryści sprzeciwiają się niektórym uchwałom soboru, dotyczącym m.in. wolności religijnej i praw człowieka.

Watykan niezmiennie deklaruje, że warunkiem powrotu Bractwa do wspólnoty kościelnej jest pełna akceptacja nauczania soborowego. "W sensie duszpasterskim drzwi są zawsze otwarte" - zaznaczył abp Mueller.

Celem prowadzonych od dłuższego czasu rozmów między Watykanem a Bractwem św. Piusa było zakończenie schizmy zapoczątkowanej w 1988 roku, gdy bez zgody Jana Pawła II arcybiskup Lefebvre wyświęcił czterech biskupów. Od początku swego pontyfikatu Benedykt XVI zabiegał o pojednanie z Bractwem, a najważniejszym gestem papieża wobec niego było zdjęcie ekskomuniki z biskupów lefebrystów. Odbyło się to jednak w atmosferze oburzenia i skandalu, gdy wyszło na jaw, że jeden z nich publicznie określił Holokaust jako wymysł Żydów.

W czerwcu bieżącego roku przełożony Bractwa, biskup Bernard Fellay spotkał się z ówczesnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary kardynałem Williamem Levadą, przedstawiając mu odpowiedź na tak zwaną preambułę doktrynalną, której przyjęcie Stolica Apostolska postawiła jako warunek pojednania. Biskup Fellay obiecał udzielić dalszych odpowiedzi "w rozsądnym czasie" - ogłosił Watykan w komunikacie.

Treści preambuły nie ujawniono, ale uważa się, że zawiera ona wyznanie wiary, jakie musi złoży osoba obejmująca urząd w Kościele.

Na swym generalnym zgromadzeniu w lipcu Bractwo ogłosiło, że nie wypracowało jeszcze jednolitego stanowiska w sprawie pojednania z Watykanem, ale jest gotowe rozmawiać i współpracować z nim w tej sprawie.

"Nie ma żadnych ulg jeśli chodzi o wiarę katolicką, tak jak została ona sformułowana również przez Sobór Watykański II. Sobór ten nie stoi w sprzeczności z ogólnokościelną tradycją, co najwyżej w sprzeczności z niektórymi fałszywymi interpretacjami wiary katolickiej" - oświadczył w wywiadzie dla NDR Kultur abp Mueller.

"Nie możemy poddawać wiary katolickiej negocjacjom. Nie ma tu żadnych kompromisów" - dodał abp Mueller. Według niego Kongregacja Nauki Wiary będzie w jedności z papieżem decydować o dalszym postępowaniu w tej sprawie. Bractwu przedłożono oświadczenie, które ma ono zaakceptować.

"Sądzę, że obecnie nie prowadzi się żadnych nowych rozmów" - powiedział abp Mueller. (PAP)

dmi/ mc/

int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)