Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan: Papież mianował nowego biskupa Augsburga

0
Podziel się

#
watykańskie biuro prasowe potwierdza nominację
#

bEhAxndx

# watykańskie biuro prasowe potwierdza nominację #

08.07. Berlin (PAP) - Benedykt XVI mianował dotychczasowego biskupa Goerlitz Konrada Zdarsę biskupem Augsburga. Diecezją tą kierował do niedawna biskup Walter Mixa, który w maju podał się do dymisji w związku z zarzutami przemocy wobec dzieci i malwersacji.

O nominacji poinformowało w czwartek watykańskie biuro prasowe.

bEhAxndz

Biskup Konrad Zdarsa ma 66 lat i pochodzi z okolic Drezna. Tam też rozpoczął posługę kapłańską w 1974 roku. Biskupem Goerlitz był od 2007 roku.

Agencja dpa zauważa, że decyzja w sprawie następcy biskupa Mixy zapadła niezwykle szybko.

Na początku maja papież przyjął rezygnację ordynariusza diecezji augsburskiej Waltera Mixy, którego dawni wychowankowie domu dziecka w Schrobenhausen w Bawarii oskarżali o przemoc. Miał on policzkować dzieci, bić pięściami i chłostać. Mixa był w latach 1975-1996 proboszczem w Schrobenhausen.

Duchowny początkowo wszystkiemu zaprzeczał, lecz ostatecznie przyznał, że zdarzało mu się wymierzyć policzek wychowankom domu dziecka. Pojawiły się też zarzuty wobec biskupa o nieprawidłowości finansowe w fundacji finansującej dom sierot w Schrobenhausen.

bEhAxndF

W czerwcu doszło do bezprecedensowego sporu w Kościele katolickim w Niemczech. Mixa w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" oskarżył swoich zwierzchników o wywieranie presji na niego i rozpowszechnianie pogłosek, jakoby dopuszczał się molestowania seksualnego.

Zdaniem Mixy hierarchom nie podobał się jego konserwatywny sposób kierowania diecezją, dlatego chcieli wymusić jego rezygnację. Dodał, że rozważa wystąpienie w swej sprawie do Sygnatury Apostolskiej, najwyższej instancji w sądownictwie kościelnym. Jeszcze w lipcu ma spotkać się z Benedyktem XVI.

W odpowiedzi przedstawiciele episkopatu zasugerowali, że Mixa ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Krótko po tym do mediów przeciekły tajne dokumenty, z których wynikało, że były biskup Augsburga cierpi na chorobę alkoholową i czynił awanse wobec młodych księży. Po tych doniesieniach Mixa przeprosił i usunął się w cień.(PAP)

awi/ sw/ ro/

bEhAxnea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)