Notowania

papież
08.12.2008 12:58

Watykan: Papież: "zło jest ewidentne w przytłaczający sposób"

Benedykt XVI powiedział w poniedziałek podczas spotkania z wiernymi na Anioł Pański, że zło, które Kościół nazywa "grzechem pierworodnym", jest "niestety ewidentne w sposób przytłaczający".

Podziel się
Dodaj komentarz

Benedykt XVI powiedział w poniedziałek podczas spotkania z wiernymi na Anioł Pański, że zło, które Kościół nazywa "grzechem pierworodnym", jest "niestety ewidentne w sposób przytłaczający".

Widać je, mówił, "jeśli tylko rozejrzymy się wokół siebie, a przede wszystkim w nas samych".

W obchodzoną w poniedziałek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież zauważył, że "doświadczenie zła jest tak istotne, że aż się narzuca i rodzi w nas pytanie: skąd ono pochodzi?".

"Zwłaszcza dla wierzącego - dodał - pytanie jest jeszcze głębsze: jeśli Bóg, który jest absolutną Dobrocią, stworzył wszystko, skąd bierze się zło?".

"Pierwsze stronice Biblii odpowiadają właśnie na to podstawowe pytanie, które nurtuje każde pokolenie ludzkie, poprzez opowieść o stworzeniu i o upadku prarodziców: Bóg powołał wszystko do istnienia, w szczególności stworzył istotę ludzką na własne podobieństwo; nie stworzył śmierci, dostała się ona na świat przez zazdrość diabła, który, zbuntowawszy się przeciwko Bogu, zwiódł także ludzi, nakłaniając ich do buntu" - przypomniał Benedykt XVI.

Stwierdził następnie: "Oto dramat wolności, na który Bóg godzi się do końca z miłości, obiecując jednak, że przyjdzie syn niewiasty, który zmiażdży głowę prastarego węża".

Papież podkreślił, że w Maryi wierni kontemplują odbicie Piękna, które zbawia świat; piękna, "całkowicie czystego, pokornego, wolnego od wszelkiej pychy i zarozumiałości".

Po włosku papież pozdrowił obecnego zawsze na Placu 8 grudnia przewodniczącego Papieskiej Akademii Niepokalanej kardynała Andrzeja Marię Deskura.

Po polsku powiedział: "Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dziś wielbimy Boga, który zachował Maryję od zmazy grzechu pierworodnego i uświęcił łaską, aby Ją przygotować na godną Matkę swego Syna. Ona pierwsza dostąpiła tego daru, który wszyscy otrzymaliśmy przez Chrzest. Niech nas wspomaga przykład i opieka Niepokalanej, abyśmy wolni od grzechu żyli w łasce świętości. Niech Bóg wam błogosławi".

O godzinie 16.00 jak co roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, która we Włoszech jest dniem świątecznym, papież pojedzie na Plac Hiszpański, by modlić się przed figurą Matki Bożej. (PAP)

sw/ ro/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz