Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan: Papież złożył noworoczne życzenia wiernym

0
Podziel się

#
Papież złożył osobiście noworoczne życzenia wiernym i pielgrzymom
#

bEpEPXhh

# Papież złożył osobiście noworoczne życzenia wiernym i pielgrzymom #

31.12. Watykan (PAP) - Papież Franciszek złożył we wtorek osobiście noworoczne życzenia kilku tysiącom wiernych, zgromadzonym w sylwestrowy wieczór koło szopki na placu Świętego Piotra. Papież poszedł zobaczyć neapolitańską szopkę po nieszporach, które odprawił w bazylice.

Franciszek serdecznie przywitał się z czekającymi na niego wiernymi. Składał życzenia i błogosławił rzymian i pielgrzymów z całego świata.

bEpEPXhj

W homilii w czasie nieszporów w bazylice watykańskiej za kończący się rok mówił, że Rzym, który uważa również za swoje miasto, z jego bogactwem artystycznym i historycznym jest pełen turystów, ale i uchodźców.

Papież zwrócił też uwagę na kontrast między jedynym w swym rodzaju pięknem Wiecznego Miasta a występującym w nim ubóstwem materialnym i moralnym.

"Rok, który minął, nie prowadzi nas do rzeczywistości, która się kończy, ale do takiej, która się spełnia; to dalszy krok ku mecie, jaka jest przed nami; mecie nadziei i szczęścia, gdyż spotkamy Boga, powód naszej nadziei i źródło naszej radości" - powiedział Franciszek, przedstawiając chrześcijańską koncepcję czasu.

Następnie dodał: "Gdy rok 2013 dobiega końca, zbieramy niczym w koszu dni, tygodnie, miesiące, które przeżyliśmy, by ofiarować wszystko Panu. I pytamy siebie: jak przeżyliśmy czas, którym On nas obdarzył? Czy wykorzystaliśmy go przede wszystkim dla samych siebie, dla naszych interesów, czy potrafiliśmy przeznaczyć go także dla innych?".

bEpEPXhp

Papież zachęcił do refleksji nad sytuacją w Rzymie. Pytał: "Czy przyczyniliśmy się w tym roku do tego, by uczynić z niego miasto, w którym żyje się znośnie, panuje porządek i gościnność?".

Przypomniał, że odpowiedzialność za to ponosi każdy. "Rzym jest miastem unikatowej urody. Jego dziedzictwo duchowe i kulturowe jest nadzwyczajne. A jednak i w Rzymie jest wiele osób naznaczonych materialną i duchową nędzą, osób biednych, nieszczęśliwych, cierpiących, które apelują do sumienia nie tylko rządzących, ale i każdego obywatela" - zauważył papież.

Podkreślił: "Być może w Rzymie wyraźniej odczuwamy kontrast pomiędzy majestatycznym i bogatym w piękno sztuki otoczeniem a społecznym niedostatkiem".

Franciszek mówił: "Rzym jest miastem pełnym turystów, ale też pełnym uchodźców. Pełen jest ludzi, którzy pracują, ale także osób, które nie znajdują pracy bądź są źle wynagradzane".

bEpEPXhq

"Wszyscy mają prawo, by traktowano ich z taką samą gościnnością i sprawiedliwością, ponieważ każdy nosi w sobie ludzką godność" - zaznaczył papież.

Wyraził przekonanie, że Wieczne Miasto będzie miało jeszcze piękniejsze oblicze, jeśli będzie bardziej gościnne i otwarte, a jego mieszkańcy bardziej wyczuleni i wielkoduszni wobec potrzebujących. Apelował o solidarność "dla dobra wszystkich".

"Rzym nowego roku będzie lepszy, jeśli nie będzie w nim osób, które patrzą nań z daleka jak na pocztówkę i widzą jego życie wyłącznie z balkonu, nie angażując się w tyle ludzkich problemów"- powiedział Franciszek.

Kazanie zakończył słowami: "Dziś wieczorem kończymy Rok Pański 2013, dziękując i prosząc o przebaczenie. Dziękujemy za wszystkie dobrodziejstwa, jakimi Bóg obdarzył, a przede wszystkim za Jego cierpliwość i za Jego wierność".

bEpEPXhr

Podczas tradycyjnych nieszporów, pierwszych odprawionych przez nowego papieża, odśpiewano dziękczynne "Te Deum" za kończący się rok.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ klm/ mhr/

bEpEPXhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)