Notowania

wiadomości
18.07.2011 20:11

Watykan: Rozszerza się kult błogosławionego Jana Pawła II

Rozszerza się oficjalny kult błogosławionego Jana Pawła II - poinformowało w poniedziałek Radio Watykańskie. Zgodę na celebrację 22 października wspomnienia liturgicznego papieża otrzymała diecezja Cartegena w południowo-wschodniej Hiszpanii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rozszerza się oficjalny kult błogosławionego Jana Pawła II - poinformowało w poniedziałek Radio Watykańskie. Zgodę na celebrację 22 października wspomnienia liturgicznego papieża otrzymała diecezja Cartegena w południowo-wschodniej Hiszpanii. *

Tego dnia przypada rocznica inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka. Dotychczas kult ten obowiązywał w diecezji rzymskiej i w Polsce.

Zgodę na to, aby dzień wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II mogli obchodzić również wierni w hiszpańskim mieście Cartagena wydała watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę tamtejszego ordynariusza diecezji, biskupa Jose Manuela Lorki Planesa.

Według papieskiej rozgłośni prośbę tę biskup uzasadniał "wielkim pragnieniem wielu osób i wspólnot zakonnych".

W kwietniu Kongregacja postanowiła, że święto nowego błogosławionego obchodzone będzie w diecezji rzymskiej oraz diecezjach w Polsce. To zaś oznacza, że Watykan nie przychylił się do prośby diecezji rzymskiej o wprowadzenie kultu uniwersalnego w przypadku Jana Pawła II i kult ten pozostał tylko na szczeblu lokalnym.

"Postanawia się, by w kalendarzach diecezji Rzymu oraz diecezji w Polsce celebracja ku czci błogosławionego Jana Pawła II papieża wpisana została pod datą 22 października i sprawowana była każdego roku jako wspomnienie" - ogłoszono w dokumencie.

Watykan wyjaśnił wówczas, że prośby o wpisanie wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II do kalendarzy innych diecezji należy kierować do Kongregacji.

Radio Watykańskie podało, że napływa tam coraz więcej petycji w tej sprawie, zwłaszcza z Hiszpanii i Europy Środkowo-Wschodniej. (PAP)

sw/ jo/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz