Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: W czwartek nadzwyczajna narada, zwołana przez papieża

0
Podziel się:

Sprawa ekskomunikowanego we wrześniu
emerytowanego arcybiskupa Lusaki Emmanuela Milingo oraz możliwość
powrotu lefebrystów do Kościoła to główne tematy zwołanej na
czwartek przez Benedykta XVI nadzwyczajnej narady z udziałem
prefektów watykańskich kongregacji oraz szefów innych
najważniejszych urzędów Kurii Rzymskiej - poinformowała w
poniedziałek Ansa, powołując się na nieoficjalne doniesienia.

Sprawa ekskomunikowanego we wrześniu emerytowanego arcybiskupa Lusaki Emmanuela Milingo oraz możliwość powrotu lefebrystów do Kościoła to główne tematy zwołanej na czwartek przez Benedykta XVI nadzwyczajnej narady z udziałem prefektów watykańskich kongregacji oraz szefów innych najważniejszych urzędów Kurii Rzymskiej - poinformowała w poniedziałek Ansa, powołując się na nieoficjalne doniesienia.

Według tych informacji głównym powodem zwołania narady przez papieża jest realna groźba schizmy w rezultacie postępowania arcybiskupa Milingo, który w ostatnich latach wywołał serię skandali w Kościele katolickim, a przed kilkoma miesiącami, po ucieczce z Włoch i powrocie do swej żony, poślubionej w sekcie Moona, założył w Stanach Zjednoczonych ruch żonatych księży i wyświęcił bez zgody Watykanu czterech z nich na biskupów. Twierdzi, że na świecie jest 150 tysięcy żonatych księży.

Od czasu obłożenia go ekskomuniką były zambijski hierarcha napisał kilka listów do Benedykta XVI, apelując o to, by uznał miejsce żonatych księży w Kościele. Jak wiadomo, stanowisko Watykanu w tej kwestii pozostaje nieugięte, ale według Ansy jednym z tematów czwartkowej narady ma być sprawa roli w Kościele tak zwanych "viri probati", czyli dojrzałych i sprawdzonych mężczyzn, żyjących w małżeństwie.

Kolejny temat narady to stan rozmów ze schizmatycznym Bractwem Świętego Piusa X czyli lefebrystami, których powrót do Kościoła za pontyfikatu Benedykta XVI wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Lefebryści to międzynarodowe zgromadzenie, zrzeszające tradycjonalistycznych księży.

Powstało ono ponad 30 lat temu z inicjatywy arcybiskupa Lefebvre'a w proteście przeciwko reformom Soboru Watykańskiego II. Lefebryści zarzucili posoborowemu Kościołowi szkodliwe innowacje doktrynalne i liturgiczne oraz zapomnienie i złe traktowanie tradycji. Bractwo sprzeciwia się ekumenizmowi i odrzuca zreformowany obrządek mszy świętej.

Zapoczątkowany za pontyfikatu Jana Pawła II dialog z lefebrystami zacieśnił się, odkąd papieżem został Benedykt XVI. Zdaniem obserwatorów powrót lefebrystów do Kościoła katolickiego jest już tylko kwestią czasu.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)