Notowania

watykan
28.06.2009 21:05

Watykan: Znaleziono szczątki świętego Pawła

Benedykt XVI poinformował o odkryciu szczątków Apostoła Narodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Benedykt XVI ogłosił w niedzielę, że w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami znaleziono szczątki Apostoła Narodów. *

Wiadomość o wyniku skrupulatnych badań naukowych papież ujawnił w homilii podczas nieszporów w tej bazylice, w trakcie których dokonał uroczystego zamknięcia Roku świętego Pawła.

Jeszcze przed rozpoczęciem jego obchodów eksperci poinformowali, że odsłonili jedną z bocznych ścian grobowca w bazylice świętego Pawła za Murami. Nie został on otwarty, ale - jak wynika ze słów Benedykta XVI - poddany wnikliwym analizom przy pomocy najnowszych metod.

Papież powiedział: _ Zebraliśmy się tutaj przy grobie Apostoła, którego zachowany sarkofag pod ołtarzem papieskim był ostatnio przedmiotem uważnej analizy naukowej _.

_ - W sarkofagu, który nigdy nie został otwarty przez tyle wieków - wyjaśnił Benedykt XVI - wykonano maleńką perforację dla specjalnej sondy, za pośrednictwem której pobrano fragmenty cennej tkaniny lnianej w kolorze purpury, laminowanej złotem oraz tkaniny w kolorze błękitnym z włóknami lnu _.

_ - Stwierdzono także obecność śladów czerwonego kadzidła i substancji proteinowych i wapiennych. Ponadto maluteńkie fragmenty kostne, poddane badaniom przy pomocy promieniotwórczego izotopu węgla przez ekspertów nie znających ich pochodzenia, wskazały na to, że należały do osoby, która żyła między pierwszym a drugim wiekiem _ - mówił papież.

_ - To zaś zdaje się potwierdzać jednogłośną i niekwestionowaną tradycję, według której są to doczesne szczątki apostoła Pawła _ - oświadczył Benedykt XVI.

Tym samym zamknięty przez papieża Rok świętego Pawła zakończył się nieoczekiwanie ujawnieniem informacji o odkryciu jego szczątków , a także - co ogłoszono niemal jednocześnie - odnalezieniem w rzymskich katakumbach jego najstarszego portretu z IV wieku.

Wiadomość o tym, że Benedykt XVI zgodził się na przeprowadzenie analiz grobowca świętego Pawła nie przedostała się wcześniej do opinii publicznej, a wszystkie badania przeprowadzono w absolutnej dyskrecji.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz