Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

We Wrocławiu o przyszłości relacji transatlantyckich

0
Podziel się

Byli i obecni prezydenci, premierzy, ministrowie, politycy oraz dyplomaci i
intelektualiści będą przez trzy dni dyskutowali we Wrocławiu o przyszłości relacji
transatlantyckich w kontekście globalnym. Wrocław Global Forum odbędzie się w dniach 7-8
października.

bEivlrKJ

Byli i obecni prezydenci, premierzy, ministrowie, politycy oraz dyplomaci i intelektualiści będą przez trzy dni dyskutowali we Wrocławiu o przyszłości relacji transatlantyckich w kontekście globalnym. Wrocław Global Forum odbędzie się w dniach 7-8 października.

Do Wrocławia przyjadą między innymi: były sekretarz generalny NATO Javier Solana, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, naczelny dowódca sił NATO w Europie admirał James G. Stavridis, minister obrony Estonii Jaak Aaviksoo, wiceminister spraw zagranicznych Czech Jiri Schneider, historyk z Uniwersytetu w Oxfordzie Norman Davies, były wicepremier Ukrainy Hryhoryi Nemyria.

"W trakcie konferencji chcemy omówić najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed nami we współpracy transatlantyckiej, związane z bezpieczeństwem transatlantyckim, prawami człowieka, innowacjami w gospodarce. Te sprawy są ważne po obu stronach Atlantyku" - powiedział w piątek PAP zastępca Szefa Misji w Ambasadzie USA w Warszawie William A. Heidt po konferencji inaugurującej Forum.

bEivlrKL

Według niego Wrocław jest idealnym miejscem do organizacji tego rodzaju forum, a dzięki imprezie zyska promocję międzynarodową. Heidt wskazał na liczne inwestycje amerykańskie we Wrocławiu, międzynarodowy charakter miasta, szybki rozwój i innowacje.

"Do Wrocławia przyjadą bardzo ważni ludzie. Zobaczą świetną organizację i najnowocześniejsze centrum kongresowe, które dwa tygodnie temu otworzyliśmy" - zapewnił wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski. Jego zdaniem dyskusja określi, co trzeba na nowo zdefiniować w relacjach transatlantyckich. "Liczę, że będzie prawdziwą refleksją na temat tego, co się zmieniło w ostatnich latach w relacjach transatlantyckich" - dodał.

Wrocław Global Forum 2010 odbywać się będzie w nowo otwartym Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej, najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce. W czasie konferencji zostaną przyznane nagrody Freedom Awards, które otrzymają osoby, które przyczyniły się do rozszerzania wolności i swobód obywatelskich.

Organizatorzy imprezy (Atlantic Council of the United States, fundacja demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej i miasto Wrocław) informują, że w tym roku otrzymają je: Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Javier Solana oraz kubańska organizacja "Las Damas de Blanco". Jej przedstawiciele mają także wziąć udział w konferencji. Galę Freedom Awards wydadzą wspólnie ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein oraz ambasador Polski w USA, Robert Kupiecki.

bEivlrKR

"To nie przypadek, że nagrody są wręczane w Polsce. Obrońcy wolności na całym świecie szukają dziś w Polsce inspiracji i rady. A Polacy solidaryzują się z działaczami z Europy Wschodniej, Bałkanów, Azji Południowej i Kuby, odważnie działającymi na rzecz budowy demokracji u siebie w kraju" - powiedział Lee Feinstein, cytowany w komunikacie przysłanym PAP przez organizatorów Forum.

PAP zapewniono, że Wrocław Global Forum ma na stałe wejść do kalendarza międzynarodowych wydarzeń. Następne forum odbędzie się również we Wrocławiu w czerwcu 2011 roku. Pełen program konferencji można znaleźć na stronie Wrocław Global Forum 2010 www.wgf2010.eu (PAP)

mmu/ mki/ jra/

bEivlrLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)