Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We Wrocławiu powstanie Akademii Młodych Uczonych i Artystów

0
Podziel się:

Promocja młodych uczonych i artystów oraz wsparcie dla twórczych projektów
badawczych i artystycznych - to główne cele powstającej we Wrocławiu Akademii Młodych Uczonych i
Artystów (AMUiA).

Promocja młodych uczonych i artystów oraz wsparcie dla twórczych projektów badawczych i artystycznych - to główne cele powstającej we Wrocławiu Akademii Młodych Uczonych i Artystów (AMUiA).

Inicjatywa powstaje w ramach działającego od ponad roku w stolicy Dolnego Śląska Wrocławskiego Centrum Akademickiego. To instytucja, której zadaniem jest koordynacja miejskich projektów edukacyjnych oraz współpraca miasta z uczelniami.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej doradca prezydenta Wrocławia ds. współpracy z uczelniami wyższymi, prof. Tadeusz Luty, do Akademii będą zapraszani młodzi naukowcy i artyści wywodzący się ze środowisk akademickich uczelni skupionych w Kolegium Rektorów Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry. Członkowie Akademii mają reprezentować rozmaite dziedziny i dyscypliny nauki i sztuki.

Młodych naukowców i artystów do Akademii będzie przyjmować honorowa kapituła. Zasiadają w niej: prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski, prezydent Wrocławia dr Rafał Dutkiewicz, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Tadeusz Luty oraz prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

W skład kapituły wejdzie również jeden artysta. Na razie nie wiadomo, kto to będzie.

"Podstawowym warunkiem przyjęcia w poczet członków Akademii są wybite osiągnięcia w swojej dziedzinie" - powiedział prof. Luty.

Członkowie Akademii będą mogli odbywać cykliczne spotkania obejmujące wykłady i warsztaty prowadzone przez nich samych lub zapraszanych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji. Będą mogli również tworzyć interdyscyplinarne zespoły badawcze i prowadzić w swoim gronie projekty naukowe.

Prof. Luty podkreślił, że Akademia ma być instytucją prestiżową. "Chcemy ułatwić młodym naukowcom i artystom prowadzenie własnych inicjatyw badawczych i przedsięwzięć. Być może działalność w Akademii będzie wstępem do wielkich osiągnięć w światowej nauce czy sztuce" - podkreślił Luty.

Jak zaznaczył, pomysłodawcy wrocławskiej inicjatywy liczą, że w przyszłości Akademia osiągnie "szerszy krąg ogólnopolski". Podkreślił, że podobne inicjatywy powstały również w innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech.

Akademia ma być finansowana w głównej mierze dzięki współpracy z biznesem. Jej siedziba będzie mieścić się na wrocławskim Rynku. (PAP)

pdo/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)