Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wrześniu VIII Lubelski Festiwal Nauki

0
Podziel się:

Prawie 800 różnych projektów zgłosiły dotychczas lubelskie uczelnie i
instytuty do programu VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się we wrześniu. Rejestracja
chętnych do udziału w zajęciach z ograniczoną liczbą miejsc rozpocznie się w czwartek.

Prawie 800 różnych projektów zgłosiły dotychczas lubelskie uczelnie i instytuty do programu VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się we wrześniu. Rejestracja chętnych do udziału w zajęciach z ograniczoną liczbą miejsc rozpocznie się w czwartek.

Tegoroczny Lubelski Festiwal Nauki zaplanowano na 17-23 września. Będzie mu towarzyszyło hasło "Nauka w służbie przyrody". Festiwal jest adresowany do wszystkich mieszkańców Lublina i regionu. Ma na celu głównie upowszechnianie i propagowanie osiągnięć naukowych i technicznych oraz sposobów ich wykorzystania w różnych dziedzinach życia.

"Już dziś zachęcamy wszystkich do zapoznania się z programem i uczestnictwa w pokazach, prezentacjach i projektach festiwalu" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek prof. Edward Pałys, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który jest głównym koordynatorem tegorocznego festiwalu.

Dotychczas do festiwalu zgłoszono około 780 różnych projektów - wykładów, warsztatów, pokazów, prezentacji, doświadczeń laboratoryjnych, spektakli, koncertów, wystaw, spotkań, konkursów.

"Jak pokazuje nam praktyka, ta liczba jeszcze wzrośnie. Sądzimy, że tegoroczna edycja festiwalu zamknie się liczbą około 800 projektów" - powiedział dr Andrzej Zykubek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak przypomniał, w 2004 r., podczas pierwszego festiwalu, zrealizowano około 230 projektów. W kolejnych latach liczba ta wzrastała.

Organizatorami festiwalu są lubelskie uczelnie. W tym roku najwięcej - 261 projektów - przygotował Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny - 146, Uniwersytet Przyrodniczy - 115, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej - 90, Politechnika Lubelska - 63.

Ponad 100 różnych propozycji zgłosiły instytuty naukowe - m.in. Instytut Agrofizyki, Instytut Medycyny Wsi, Instytut Pamięci Narodowej - oraz inne instytucje, m.in. policja, straż pożarna, Muzeum Lubelskie, Archiwum Państwowe.

Imprezy festiwalowe odbywać się będą w około 100 miejscach, głównie w Lublinie na uczelniach, ale też w m.in. w Zamościu, Puławach, Dęblinie, Tomaszowie Lubelskim.

Program festiwalu i zgłoszone dotychczas projekty są umieszczone na stronie internetowej festiwalu www.festiwal.lublin.pl. Wiele prezentacji - z powodów technicznych, jak np. określona liczba dostępnego sprzętu w laboratorium lub mała pojemność sali - będzie mogła obejrzeć ograniczona liczba osób. Miejsca na te zajęcia i prezentacje można będzie rezerwować na stronie festiwalu już od czwartku od godziny 12.00.

"Łącznie na te projekty kwalifikowane przygotowano 60 tys. miejsc. W niektórych przypadkach projekt ma kilka lub kilkanaście edycji" - zaznaczył Zykubek.

Jeśli zainteresowanie jakimś festiwalowym wydarzeniem będzie tak duże, że zabraknie miejsc, będzie można zgłosić potrzebę jego powtórzenia. "W ostatnich latach wielu uczestników prosiło o dodatkowe edycje i powtórzenia projektów. W ubiegłym roku taka prośba pojawiła się już 17 minut po uruchomieniu możliwości rejestracji uczestników" - powiedział Zykubek.

Festiwal - zdaniem Zykubka - cieszy się rosnącą popularnością m.in. dlatego, że jego oferta kierowana jest do coraz szerszego grona odbiorców. W ubiegłym roku tylko w imprezach wymagających rejestrowania się i zapisów wzięło udział ok. 35 tys. uczestników, a w ramach festiwalu było też wiele imprez otwartych i plenerowych.

"W festiwalu mogą wziąć udział wszyscy. Takim naturalnym odbiorcą projektów festiwalowych są gimnazjaliści i licealiści. Z wieloletniej perspektywy da się jednak zauważyć, że coraz więcej projektów jest przygotowywanych dla najmłodszych - przedszkolaków lub uczniów szkoły podstawowej. Cieszą się ogromną popularnością i jest zapotrzebowanie, żeby było ich jeszcze więcej" - podkreślił Zykubek.

Patronat medialny nad lubelskim festiwalem objął Serwis PAP Nauka w Polsce.(PAP)

ren/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)