Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wrześniu w Warszawie Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu

0
Podziel się:

Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu (ERW), gdzie przez dwa tygodnie
odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, konferencje na temat e-wolontariatu, wolontariatu w
sporcie, kulturze - to tylko niektóre wydarzenia, które w ramach obchodów ERW zaplanowano na
wrzesień.

Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu (ERW), gdzie przez dwa tygodnie odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, konferencje na temat e-wolontariatu, wolontariatu w sporcie, kulturze - to tylko niektóre wydarzenia, które w ramach obchodów ERW zaplanowano na wrzesień.

"Wrzesień jest dość intensywnym miesiącem, jeśli chodzi o obchody ERW. Zaczyna się od dwutygodniowego pobytu pawilonu, który odbywa trasę po Europie" - mówi w rozmowie z PAP Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS, który jest Krajowym Organem Koordynującym ERW.

Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. W ramach obchodów po Europie podróżuje przygotowany przez z inicjatywy KE Pawilon ERW, gdzie odbywają się spotkania, dyskusje, wystawy i inne wydarzenia związane z promocją wolontariatu. Interaktywna trasa promocyjna obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE. Pawilon gościł już m.in. we Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Austrii. W Warszawie będzie w dniach 1-14 września; stanie na Placu Defilad.

"Zdecydowaliśmy się gościć pawilon przez dwa tygodnie, choć niektóre kraje przyjmują go tylko na tydzień. W międzysektorowym zespole, z naszymi partnerami z instytucji rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych ustaliliśmy, że jesteśmy w stanie wypełnić tematycznie wszystkie dni w ciągu tych dwóch tygodni, a nawet dla niektórych inicjatyw zabrakło czasu. Dzień po dniu poszczególne rodzaje wolontariatu będą prezentować swoje osiągnięcia, perspektywy rozwoju i przesłanie" - zapowiada Więckiewicz.

Swoje dni będą mieć m.in. wolontariat młodzieżowy, wolontariat w kulturze i sztuce, wolontariat ratowniczy. 12 września odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat e-wolontariatu, który - jak podkreśla Więckiweicz - stwarza wiele możliwości, nie jest jednak jeszcze zbyt popularny w Polsce; na 13 i 14 września zaplanowano konferencję "Od wolontariusza do lidera sportu" - nie tylko w kontekście Euro 2012. Szczegółowy program wydarzeń w Pawilonie ERW znajduje się na stronie erw2011.gov.pl.

Więckiewicz zwraca uwagę m.in. na seminarium poświęcone wolontariatowi długoterminowemu. "Europa jako społeczność międzynarodowa starzeje się i na pewne rodzaje usług trzeba się przygotować. Nie tylko jeśli chodzi o usługi odpłatne, ale również te o charakterze wolontariackim. To duże wyzwanie dla rynku pracy, ale także dla funkcjonowania społeczeństw. W przyszłym roku będziemy mieć Europejski Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, wolontariat będzie miał w tym kontekście duże znaczenie" - podkreśla dyrektor DPP.

Pod koniec września odbędzie się także konferencja na temat wolontariatu organizowana przez MPiPS wspólnie z Kancelarią Prezydenta, na którą przyjadą przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). "Konferencję poprzedzi wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wolontariat działa znakomicie" - zapowiada Więckiewicz.

Przypomina, że EKES ma duże znaczenie w tworzeniu prawa europejskiego. "Jest to przykład, jak można wpływać na struktury decyzyjne z udziałem aktywności obywatelskiej" - dodaje.

Polska, jako kraj przewodniczący radzie w UE w drugim półroczu, będzie także gospodarzem konferencji podsumowującej ERW, która odbędzie się w grudniu.

Więckiewicz podkreśla, że w ramach obchodów ERW ważne jest stworzenie długofalowej polityki na rzecz wolontariatu. "Trzeba upowszechniać postawy i zachowania obywatelskie, w tym wolontariat. To wymaga wsparcia państwa, w tym także finansowego - żeby w środowiskach lokalnych powstawały centra wolontariatu, żeby bezinteresowna aktywność obywatelska była elementem stylu życia. W tej polityce, która jako dokument jest już na ukończeniu, stawiamy na edukację obywatelską - formalną, w systemie szkolnym, ale także nieformalną, która też ma ogromne znaczenie - w środowiskach lokalnych, w rodzinie" - mówi Więckiewicz.

Jego zdaniem, aby zachęcić ludzi do wolontariatu, trzeba zmieniać mentalność. "Chodzi o to, żeby część siebie dawać innym i tym samym współtworzyć siebie. To jest bardzo złożony proces, trzeba zrozumieć, że to wraca do nas w dwójnasób w postaci satysfakcji, uznania. Aby to wykształcić w człowieku trzeba edukacji, promocji takich postaw, ale także trzeba szukać instrumentów, które będą bodźcem. Zachęcać do korzystania ze statusu wolontariusza w różnych odsłonach naszego życia, np. przy selekcji szkolnej - może promować na pewne kierunki studiów, wolontariat można też traktować jako doświadczenie przydatne na rynku pracy - zdobyte umiejętności i wiedza mogą później zaowocować" - przekonuje Więckewicz.

Dodaje, że ERW stanowi punkt wyjścia do rozwoju wolontariatu w nowej perspektywie. "Traktujemy ten rok jako rodzaj pewnego ruchu na rzecz rozwoju wolontariatu w wymiarze europejskim, żeby przewijał się w następnych latach jako myśl przewodnia. Tak też trzeba rozumieć te tematyczne lata UE: stworzenie pewnego bilansu jako podstawy do budowania nowej wartości" - podkreśla Więckiewicz.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)