Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek komisja rozpatrzy senackie poprawki do noweli ordynacji samorządowej

0
Podziel się:

Sejmowa komisja samorządowa zajmie się we
wtorek senackimi poprawkami do noweli ordynacji wyborczej do
samorządów, która zakłada m.in. możliwość tworzenia w wyborach
samorządowych grup list (bloków) i zawierania przez komitety
wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów.

Sejmowa komisja samorządowa zajmie się we wtorek senackimi poprawkami do noweli ordynacji wyborczej do samorządów, która zakłada m.in. możliwość tworzenia w wyborach samorządowych grup list (bloków) i zawierania przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów.

Głosowanie nad senackimi poprawkami odbędzie się prawdopodobnie na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. W niedzielę w Częstochowie prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że nowelę podpisze.

Sejm uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej do samorządu 25 sierpnia. Jeszcze tego samego dnia zajął się nią Senat.

Najważniejsza z senackich poprawek, zgłoszona przez wicemarszałka Krzysztofa Putrę (PiS), zakłada, że wynik komitetu, który nie przekroczył 5 proc. progu wyborczego, będzie wliczany do wyniku bloku, w skład którego ten komitet wchodził.

Komitet taki nie będzie jednak brał udziału w podziale mandatów, które przypadną blokowi. Mandaty bowiem zdobywają tylko te komitety, które przekroczyły 5-proc. próg wyborczy.

Inna z senackich poprawek nakłada na kandydatów na samorządowców, którzy urodzili się przed 1 sierpnia 1972 r., obowiązek dołączenia do zgody na kandydowanie oświadczenia o ich ewentualnej współpracy lub kontaktach ze służbami bezpieczeństwa PRL.

Senat zaproponował też zapis, że nowelizacja wchodzi w życie 13 września, a nie - jak chciał Sejm - 14 dni od ogłoszenia. 13 września to ostatni dzień, w którym premier musi ogłosić datę wyborów, jeśli miałyby się one odbyć 12 listopada.

Równocześnie z pracami Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej nad senackimi poprawkami opozycyjne kluby parlamentarne organizują publiczne wysłuchanie w sprawie ordynacji.

Pomysł zorganizowania wysłuchania publicznego w sprawie zmian w ordynacji - podczas którego każdy zainteresowany sprawą mógłby zabrać głos - pojawił się po raz pierwszy podczas prac w komisji sejmowej.

Komisja - w której koalicja nie miała wtedy większości - zdecydowała, że wysłuchanie takie odbędzie się 11 września. Koalicja nie zgodziła się na to, bo wysłuchanie w takim terminie wydłużałoby parlamentarne prace nad ordynacją. Skład komisji został zmieniony tak, aby koalicja zyskała w niej większość. Następnie komisja - bez udziału opozycji - odwołała wysłuchanie. (PAP)

ajg/ par/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)