Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek lub środę ma być znane nazwisko nowego prezesa TVP

0
Podziel się:

We wtorek lub środę znane ma być nazwisko
nowego prezesa telewizji publicznej. Rada Nadzorcza TVP ma go
wybrać spośród finałowej trójki kandydatów, którymi są: obecny
prezes Jan Dworak, wiceprezes Piotr Gaweł oraz reżyser i
publicystka Jolanta Kessler-Chojecka.

*We wtorek lub środę znane ma być nazwisko nowego prezesa telewizji publicznej. Rada Nadzorcza TVP ma go wybrać spośród finałowej trójki kandydatów, którymi są: obecny prezes Jan Dworak, wiceprezes Piotr Gaweł oraz reżyser i publicystka Jolanta Kessler-Chojecka. *

Być może we wtorek odbędą się tylko przesłuchania kandydatów, a sam wybór przełożony zostanie na środę - taką propozycję chce przedstawić Radzie Nadzorczej jej przewodniczący prof. Tadeusz Kowalski. Wcześniej Rada, przyjmując uchwałę w sprawie harmonogramu wyboru prezesa, ustaliła, że głosowanie odbędzie się 25 kwietnia.

"Sądzę, że po wysłuchaniu programów i koncepcji zarządzania TVP, które przedstawią poszczególni kandydaci, powinniśmy mieć czas na przemyślenie i nabranie pewnego dystansu do kandydatur. Dlatego zaproponuję Radzie, by samą decyzję przesunąć na środę" - powiedział w poniedziałek PAP prof. Kowalski.

Wtorkowe posiedzenie zapowiada się na długie godziny. Zanim bowiem Rada Nadzorcza przystąpi do wyboru nowego prezesa TVP, wcześniej rozpatrzy sprawozdanie z działalności obecnego zarządu oraz ma zaakceptować kandydatury na dyrektorów kilku regionalnych ośrodków TVP w: Gdańsku, Szczecinie i Lublinie.

"W konkursie startuje dwóch członków obecnego zarządu, dlatego tym bardziej zasadne jest, by przed wyborem nowego prezesa rozpatrzyć informację z działalności obecnego zarządu. Poza tym na przyjęcie sprawozdania Rada ma czas do końca kwietnia" - podkreślił Kowalski.

Jeśli Rada Nadzorcza nie zgodzi się, by głosowanie przełożyć na środę, i do wyboru prezesa dojdzie we wtorek, odbędzie się to w późnych godzinach wieczornych lub w nocy. Przesłuchania kandydatów, które przewidziano mniej więcej na 40 minut każde, mają się rozpocząć o godz. 18. Jako pierwsza przesłuchiwana ma być Kessler-Chojecka.

Kowalski przypomniał, że nowo wybrany prezes TVP rozpocznie urzędowanie dopiero po zakończeniu działalności obecnego zarządu, czyli po tym jak Minister Skarbu zwoła Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP. Minister nie zdecydował jeszcze, kiedy to nastąpi.

Prezes musi być wybrany liczbą dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej trzech czwartych członków Rady (Rada liczy dziewięciu członków). Wybrany w ten sposób prezes ma zdecydować, czy będzie sam zarządzał TVP, czy też powołany zostanie zarząd w szerszym składzie.

Konkurs na prezesa TVP ogłoszono 4 kwietnia. Jak wyjaśnił przewodniczący Rady Nadzorczej TVP, ekspresowe tempo konkursu i uproszczony sposób postępowania (na zgłoszenie kandydatur było nieco ponad tydzień) wynikały z faktu, że niedługo wygasną kadencje zarówno Rady Nadzorczej, jak i obecnego zarządu TVP ( po zwołaniu przez ministra skarbu WZA TVP). Według Rady, taka sytuacja byłaby niebezpieczna dla telewizji, bowiem spółka pozostałaby bez organów nadzorczych, a wówczas sąd mógłby wyznaczyć jej kuratora.

Finałową trójkę kandydatów Rada Nadzorcza wyłoniła spośród 13 kandydatur.

Obecny prezes Jan Dworak z wykształcenia jest polonistą. W latach 80. był zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu. W 1989 r. uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu". Współorganizator i przez pewien czas redaktor naczelny drugiej edycji "Tygodnika Solidarność".

W latach 1989-1991 Dworak pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Radiokomitetu (szefem był wówczas Andrzej Drawicz)
. Od 1992 r. jest współwłaścicielem firm producenckich "Prasa i Film" oraz "Studio A". W latach 1999-2000 był członkiem Komitetu Kinematografii, współtworzył społeczne projekty ustawy o kinematografii. Przez 4 lata (1998-2002) zasiadał w Radzie Programowej TVP. Na początku 2004 r. został wybrany na prezesa zarządu telewizji publicznej.

Piotr Gaweł jest specjalistą w branży reklamowej. Obecnie oprócz tego, że jest wiceprezesem TVP, jest też współudziałowcem i przewodniczącym Rady Nadzorczej firmy Oxygen Interactive Communications zajmującej się doradztwem z zakresu marketingu.

Gaweł jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W latach 1989-1990 był doradcą ówczesnego prezesa TVP Andrzeja Drawicza, a w 1990 r. został pierwszym dyrektorem biura reklamy TVP. W latach 1994-1996 Gaweł był członkiem Rady Nadzorczej TVP, a w 1997-2002 r. przewodniczącym Rady Poczty Polskiej. Członkiem zarządu TVP Gaweł jest od lutego 2004 r.

Kessler-Chojecka jest absolwentką ekonomii i afrykanistyki. W latach 1980-1991 była dziennikarką Radia Wolna Europa. Współpracowała też z prasą polonijną, publikowała m.in. w nowojorskim "Nowym Dzienniku" i londyńskim "Tygodniku Polskim". Od 1991 r. publikuje w "Rzeczpospolitej", "Tygodniku Powszechnym" i "Tygodniku Solidarność".

Przez rok Kessler-Chojecka była dyrektorem generalnym w firmie Media Kontakt, gdzie odpowiadała m.in. za produkcję filmów dokumentalnych dla TVP, a w latach 1998-2000 była dyrektorem i redaktor naczelną Centrum Prasowego Polskiej Agencji Informacyjnej. Od 2001 do 2005 r. Kessler-Chojecka była attache kulturalno-naukowym polskiej ambasady w Bernie. Jest ona też reżyserem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych poświęconych najnowszej historii Polski, m.in. "Pseudonim Jan Nowak" i "Msza z księdzem Jerzym".(PAP)

js/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)