Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek na posiedzeniu rządu nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego

0
Podziel się:

We wtorek rząd ma rozpatrzyć projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego,
który dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Dotyczy m.in. rozwiązań prokonsumenckich i podziału
operatora telekomunikacyjnego na cześć hurtową i detaliczną.

We wtorek rząd ma rozpatrzyć projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, który dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Dotyczy m.in. rozwiązań prokonsumenckich i podziału operatora telekomunikacyjnego na cześć hurtową i detaliczną.

Projekt nowelizacji doprecyzowuje definicje pojęć, które zawarte są w ustawie - m.in. połączenia telefonicznego, publicznej usługi telefonicznej, sieci telekomunikacyjnej czy dostępu telekomunikacyjnego.

Wprowadza też m.in. obowiązek uzyskania zgody krajowego organu regulacyjnego (Urzędu Komunikacji Elektronicznej), wydawanej w uzgodnieniu z ministrem spraw zagranicznych, na wykorzystywanie urządzeń radiowych służących do komunikacji zarówno w systemie naziemnym, jak i satelitarnym przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, zagraniczne misje specjalne oraz przedstawicielstwa organizacji międzynarodowych na terenie Polski. Autorzy projektu wyjaśniają w uzasadnieniu, że jest to niezbędne, aby wszystkie urządzenia radiowe działające na terenie Polski mogły poprawnie działać i wzajemnie się nie zakłócać.

Zgodnie z projektem, operatorzy telekomunikacyjni będą musieli przekazywać na żądanie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej informacje o planowanych inwestycjach, które mogłyby mieć wpływ na świadczone przez nich usługi hurtowe. Ma być to informacja, a nie zobowiązanie inwestycyjne.

Projektodawcy chcą też wprowadzenia do ustawy tzw. separacji funkcjonalnej, czyli podziału operatora telekomunikacyjnego na cześć hurtową i detaliczną. Pierwszy z tych przepisów przewiduje możliwość nałożenia na przedsiębiorcę obowiązku takiego rozdziału, natomiast drugi dotyczy tzw. dobrowolnego podziału. Prezes UKE w decyzji o nałożeniu obowiązku rozdziału funkcjonalnego będzie określał m.in. status prawny wydzielonej jednostki.

Projekt wprowadza też zapis, zgodnie z którym umowy, regulaminy oraz cenniki świadczenia usług telekomunikacyjnych muszą być formułowane w jasnej, zrozumiałej i dostępnej formie. Proponuje się, by w umowie znalazły się również informacje o sposobach, w jakich dostawca usług może informować abonenta o wyczerpaniu pakietu na transmisję danych w przypadku ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz o możliwości bieżącej kontroli stanu wybranego pakietu. (PAP)

luo/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)