Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek posiedzenie klubu SLD ws. reformy OFE

0
Podziel się:

Na wtorek zaplanowano specjalne posiedzenie klubu SLD poświęcone
przygotowywanym przez rząd zmianom związanym z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Na spotkanie
zaproszona została minister pracy Jolanta Fedak.

Na wtorek zaplanowano specjalne posiedzenie klubu SLD poświęcone przygotowywanym przez rząd zmianom związanym z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Na spotkanie zaproszona została minister pracy Jolanta Fedak.

"Będziemy chcieli zapytać panią minister o plany rządu dotyczące systemu emerytalnego w Polsce, a także, czy rząd zamierza dokonać jakichś merytorycznych zmian zarówno w pierwszym, jak i w drugim filarze" - powiedziała w poniedziałek PAP posłanka SLD Anna Bańkowska.

Według niej, posłowie Sojuszu będą chcieli dowiedzieć się też, czy propozycje, które ewentualnie przedstawi im Fedak, są jednolitym stanowiskiem rządu w kwestiach dotyczących systemu emerytalnego.

"Do tej pory, co chwilę słyszeliśmy o sprzecznych ze sobą koncepcjach. Generalnie będziemy pytać więc o to, czy rząd zamierza jeszcze w tej kadencji dokonywać jakichś zmian w systemie emerytalnym, czy ewentualne zmiany będą bezpieczne dla osób ubezpieczonych, co to będzie oznaczało dla finansów publicznych, i czy nie będą nam grozić jakieś cięcia świadczeń socjalnych" - zaznaczyła Bańkowska.

Na początku grudnia szef doradców premiera, minister Michał Boni zapowiadał, że proces legislacyjny związany ze zmianami w OFE powinien zakończyć się w I kwartale 2011 r. Nad reformą emerytalną pracuje obecnie kilka zespołów, m.in. Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna. Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE czy zmniejszenie opłaty pobieranej przez fundusze od trafiających do nich składek pracowników.

Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, ale nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Miałyby być one 20-, 30-letnie, oprocentowane na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet. (PAP)

mkr/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)