Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry: Ewakuacja wsi Kolontar w obawie przed kolejnym wyciekiem

0
Podziel się

W obawie przed kolejnym wyciekiem szkodliwej substancji ze
zbiornika w hucie aluminium w Ajka na zachodzie Węgier podjęto decyzję o całkowitej ewakuacji wsi
Kolontar - poinformowały w sobotę węgierskie służby ratunkowe.

bEggUxKJ

W obawie przed kolejnym wyciekiem szkodliwej substancji ze zbiornika w hucie aluminium w Ajka na zachodzie Węgier podjęto decyzję o całkowitej ewakuacji wsi Kolontar - poinformowały w sobotę węgierskie służby ratunkowe.

Jak podała agencja MTI, tama w uszkodzonej części zbiornika została naruszona. Rzecznik służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe Tibor Dobson zapewnił, że na razie nie doszło do nowego wycieku.

Na miejsce w sobotę rano przybył premier Viktor Orban.

bEggUxKL

Liczba ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego czerwonego szlamu wrosła w piątek do siedmiu. Tego dnia w pobliżu miejscowości Devecser odkryto zwłoki dwóch kolejnych osób.

W następstwie poniedziałkowego wycieku ok. miliona metrów sześciennych substancji najbardziej ucierpiały właśnie miejscowości Devecser i Kolontar. Wypadek spowodował też obrażenia u około 120 osób. Kilkaset domostw trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co było na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.

Władze Węgier zapewniają, że w związku z wyciekiem nie ma ryzyka katastrofy biologicznej w Dunaju. Organizacja ekologiczna Greenpeace ostrzegła jednak przed trwałym zanieczyszczeniem środowiska w miejscu wycieku. (PAP)

ksaj/ itm/

bEggUxKR

7399243 7399187 7399091 arch.

bEggUxLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)