Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry: Orban: pęknięcie ściany zbiornika - prawdopodobne

0
Podziel się

Premier Węgier Wiktor Orban ocenił w sobotę, że bardzo
prawdopodobne jest pękniecie północnej ściany zbiornika z toksyczną substancją pochodzącą z huty
aluminium w Ajka na zachodzie Węgier.

bEghdBat

*Premier Węgier Wiktor Orban ocenił w sobotę, że bardzo prawdopodobne jest pękniecie północnej ściany zbiornika z toksyczną substancją pochodzącą z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier. *

W czasie konferencji prasowej na miejscu katastrofy Orban zapowiedział "najsurowsze konsekwencje" dla winnych wycieku, którego - według premiera - można było uniknąć.

Orban w sobotę rano przyjechał do wsi Kolontar - jednej z miejscowości, które najbardziej ucierpiały w wyniku poniedziałkowego wycieku. W związku z zagrożeniem przerwania zbiornika i kolejnego wycieku władze podjęły w sobotę decyzję o całkowitej ewakuacji tej miejscowości. W nocy inżynierowie zauważyli na ścianie zbiornika niepokojące pęknięcia.

bEghdBav

Liczba ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego czerwonego szlamu wzrosła w piątek do siedmiu. Tego dnia w pobliżu miejscowości Devecser odkryto zwłoki dwóch kolejnych osób.

Wypadek spowodował też obrażenia u około 120 osób. Kilkaset domostw trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co było na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.

W następstwie poniedziałkowego wycieku ok. miliona metrów sześciennych substancji najbardziej ucierpiały właśnie miejscowości Devecser i Kolontar.

Władze Węgier zapewniają, że w związku z wyciekiem nie ma ryzyka katastrofy biologicznej w Dunaju. Organizacja ekologiczna Greenpeace ostrzegła jednak przed trwałym zanieczyszczeniem środowiska w miejscu wycieku.(PAP)

bEghdBaB

ksaj/ dym/

7400426 7400313 arch.

bEghdBaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)