Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry: Rząd zmieni negocjatora z KE w sprawie pożyczki finansowej

0
Podziel się:

Węgierski premier Viktor Orban zapowiedział w piątek zmianę głównego
negocjatora rządu z Komisją Europejską w sprawie przyznania linii kredytowej w wysokości 15 mld
euro. Nie wspomniał jednak o konkretnych terminach spełnienia warunków postawionych przez KE.

Węgierski premier Viktor Orban zapowiedział w piątek zmianę głównego negocjatora rządu z Komisją Europejską w sprawie przyznania linii kredytowej w wysokości 15 mld euro. Nie wspomniał jednak o konkretnych terminach spełnienia warunków postawionych przez KE.

Zmiana na stanowisku szefa zespołu negocjatorów z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym ma nastąpić 1 czerwca. Ministra bez teki Tomasa Fellegiego zastąpi Mihaly Varga - sekretarz stanu, który kieruje obecnie Urzędem Rady Ministrów.

W cotygodniowym wystąpieniu w radiu publicznym (Magyar Radio) Orban podziękował dotychczasowemu negocjatorowi za "osiągnięty do tej pory postęp w rozmowach". Orban powiedział, że sam Fellegi poprosił go o zwolnienie z obowiązków, ponieważ "spełnił swój cel doprowadzając do wznowienia negocjacji", a teraz jego miejsce "powinien zająć dobrze przygotowany zespół doradców ekonomicznych".

Węgry ubiegają się o nową transzę pożyczki w wysokości 15 mld euro. Podobna pożyczka w wysokości 20 mld euro ocaliła Węgry w roku 2008 przed katastrofą gospodarczą. W listopadzie ubiegłego roku negocjacje między węgierskim rządem i przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Budapeszcie zostały jednak przerwane, po zastrzeżeniach KE dotyczących niezależności węgierskiego banku centralnego.

23 kwietnia premier Węgier Viktor Orban obiecał w Brukseli szefowi KE Jose Manuelowi Barroso wycofanie kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o banku centralnym. Na tej podstawie Komisja Europejska uznała, że Orban "udzielił jasnych gwarancji" dotyczących zmiany przepisów na temat niezależności banku centralnego i wyraziła gotowość wznowienia negocjacji po wywiązaniu się Węgier z podjętych zobowiązań.

Węgierski rząd przedłożył rzeczywiście do parlamentu wniosek ustawy, wycofując się z zamiaru połączenia banku centralnego (MNB) z Urzędem Nadzoru Finansowego (PSZAF).

Rząd nie zrezygnował jednak z dokooptowania członków Rady Monetarnej, wybieranych przez deputowanych parlamentu, w którym rządzący Fidesz ma większość konstytucyjną. Nie wycofał się również z ograniczenia uposażeń członków Rady i konieczności składania przez nich przysięgi na węgierską konstytucję.

Nie wiadomo, kiedy deputowani będą głosować w sprawie nowelizacji kontrowersyjnej ustawy.

Z Budapesztu Andrzej Niewiadowski (PAP)

an/ ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)