Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry: Trybunał Konstytucyjny broni swych prerogatyw

0
Podziel się:

Węgierski Trybunał Konstytucyjny wydał w czwartek wieczorem
oświadczenie, w którym podkreślił, że leżące w jego kompetencji ocenianie i w razie potrzeby
odrzucanie ustaw uchwalanych przez parlament, jest gwarancją ładu konstytucyjnego.

Węgierski Trybunał Konstytucyjny wydał w czwartek wieczorem oświadczenie, w którym podkreślił, że leżące w jego kompetencji ocenianie i w razie potrzeby odrzucanie ustaw uchwalanych przez parlament, jest gwarancją ładu konstytucyjnego.

Jest to reakcja na planowane przez rządzącą centroprawicową partię Fidesz ograniczenie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego.

We wtorek szef frakcji parlamentarnej Fideszu Janos Lazar zapowiedział, że partia ta wprowadzi w ustawie zasadniczej zmianę uniemożliwiającą Trybunałowi Konstytucyjnemu unieważnianie w przyszłości ustaw okołobudżetowych. Fidesz zapowiada też zmianę uniemożliwiającą przeprowadzanie referendów na tematy budżetowe.

Fidesz wystąpił ze swą propozycją, gdy Trybunał Konstytucyjny unieważnił ustawę, nakładającą 98 proc. podatku, z mocą wsteczną od 1 stycznia br., na odprawy w sektorze budżetowym, przekraczające 2 mln forintów (7,3 tys. euro).

W kwietniowych wyborach parlamentarnych Fidesz zdobył w parlamencie większość ponad 2/3 miejsc, pozwalającą mu zmienić konstytucję.

Przedstawiciele Fideszu już wcześniej zapowiadali, że do marca chcą opracować projekt nowej ustawy zasadniczej, obejmujący m.in. likwidację zapisu o konstruktywnym wotum nieufności dla rządu, a także zmiany symboliczne, np. rozpoczęcie konstytucji pierwszymi słowami hymnu węgierskiego "Boże, pobłogosław Węgry".

Trybunał Konstytucyjny podkreślił w swym oświadczeniu, że jest "gwarantem państwa demokratycznego" i że jego decyzje są "obowiązujące dla wszystkich, bez żadnych warunków, czy ograniczeń czasowych".

Partie opozycyjne zarzuciły Fideszowi, że jego próby ograniczenia kompetencji Trybunału Konstytucyjnego są równoznaczne z "zawieszeniem konstytucjonalności". Andras Schiffer z kierownictwa partii "Polityka Może Być Inna" oraz przywódca Węgierskiej Partii Socjalistycznej Attila Mesterhazy wspólnie napisali do prezydenta Pala Schmitta, prosząc, by "podniósł głos przeciwko atakom na rządy prawa". (PAP)

az/ ap/

7596140 arch.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)