Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wenderlich: uzgodniony projekt uchwały w 25. rocznicę Okrągłego Stołu

0
Podziel się:

#
Dochodzi stanowisko pozostalych klubów parlamentarnych
#

# Dochodzi stanowisko pozostalych klubów parlamentarnych #

05.02. Warszawa (PAP) - Wicemarszałkowie Sejmu: Cezary Grabarczyk (PO) i Jerzy Wenderlich (SLD) uzgodnili w środę treść projektu uchwały Sejmu ws. uczczenia 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu. Propozycja jest kompilacją projektów PO i SLD w tej sprawie. Popierają ją wszystkie kluby oprócz SP.

Oba projekty uchwał w tym tygodniu trafiły do Sejmu; we wtorek prezydium izby powierzyło Grabarczykowi i Wenderlichowi przygotowanie tekstu kompromisowego tak, by był on do zaakceptowania dla wszystkich klubów i mógł zostać przyjęty w piątek.

"Udało się osiągnąć kompromis. Oczywiście - póki posłowie nie wstaną i przez aklamację nie przyjmą tej uchwały, to nie możemy jeszcze mówić o porozumieniu, ale skoro 25 lat temu osiągnięto porozumienie, to myślę, że to nasze może być porozumieniem dużo łatwiejszym niż to sprzed 25 lat" - podkreślił Wenderlich.

Uzgodniony projekt uchwały został już przekazany klubom parlamentarnym. Wicemarszałek nie chciał zdradzić, co konkretnie znalazło się w propozycji. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika jednak, że podkreślono w projekcie m.in. kompromis osiągnięty przy Okrągłym Stole, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Polsce: rozpisanie częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, a później powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Sejm - według informacji PAP - ma też wyrazić w uchwale uznanie dla uczestników rozmów Okrągłego Stołu.

Propozycję Grabarczyka i Wenderlicha popierają wszystkie kluby parlamentarne oprócz Solidarnej Polski. "Odnosimy się sceptycznie do tej sprawy" - przypomniał w środowej rozmowie z PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja dotycząca poparcia lub nie sejmowej uchwały zapadnie na środowym wieczornym posiedzeniu klubu.

Politycy SP od kilku dni krytykują inicjatywę uczczenia 25-lecia rozmów Okrągłego Stołu. Zdaniem Mularczyka państwo, które zostało stworzone na mocy tamtego porozumienia, "nie jest państwem reprezentującym marzenia milionów Polaków". W poniedziałek podkreślał ponadto, że Okrągły Stół "nie dopuścił do tego, by doszło do lustracji i dekomunizacji".

  1. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu mija w czwartek.

Okrągły Stół to negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie. W obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby. Okrągły Stół uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu z 4 czerwca 1989 r.(PAP)

mkr/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)