Notowania

ofiary
10.02.2010 20:17

Wenezuela: Billboardy ofiarą kryzysu energetycznego

Dotkliwy niedobór energii elektrycznej skłonił władze Wenezueli do wprowadzenia zakazu podświetlania wielkich billboardów. Zakaz obowiązuje od środy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dotkliwy niedobór energii elektrycznej skłonił władze Wenezueli do wprowadzenia zakazu podświetlania wielkich billboardów. Zakaz obowiązuje od środy.

Głównym źródłem energii elektrycznej są w Wenezueli hydroelektrownie. Sytuacja robi się coraz trudniejsza, gdyż woda w zbiorniku zamkniętym zaporą Guri spadła do poziomu krytycznego. Zapora Guri zasila trzy elektrownie, które dostarczają ok. 70 proc. prądu zużywanego przez ten kraj.

Prezydent Hugo Chavez utrzymuje, że nadzwyczaj niski poziom wód to efekt długotrwałej suszy i działania oceanicznego prądu El Nino.

Krytycy Chaveza winą za problemy energetyczne obarczają jego rząd; ich zdaniem, mimo wysokich dochodów z eksportu ropy nie dokonano niezbędnych inwestycji i nie unowocześniono systemu energetycznego, który nie nadąża za rosnącym popytem.

Prezydent, który ogłosił w tym tygodniu stan zagrożenia energetycznego, zapowiada, że będzie surowo karał firmy nie dbające o oszczędzanie energii. Duże przedsiębiorstwa mają ograniczyć zużycie o 20 proc. pod groźbą sankcji, obejmujących wyłączenia prądu na okres do 48 godzin, a także drastyczne podwyżki opłat za prąd. Podobne restrykcje zastosowano także wobec gospodarstw domowych.

Tym, którzy będą wzorowo oszczędzać, obiecano obniżkę opłat.

W całym kraju poza Caracas codziennie dochodzi do kilkugodzinnych planowych wyłączeń prądu, mających zapobiec załamaniu się systemu energetycznego. (PAP)

az/ mc/

5646727 5641328

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz