Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wenezuela
13.01.2007 20:08

Wenezuela pozwoli zagranicy na udziały mniejszościowe w wydobyciu ropy

Prezydent Hugo Chavez, który rozpoczął w tym tygodniu drugą sześcioletnią kadencję, powiedział w sobotę, że jego rząd pozwoli prywatnym spółkom zachować mniejszościowe udziały w wydobyciu ropy naftowej w zagłębiu Orinoko. Chavez chce renacjonalizacji bogactw naturalnych Wenezueli.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Hugo Chavez, który rozpoczął w tym tygodniu drugą sześcioletnią kadencję, powiedział w sobotę, że jego rząd pozwoli prywatnym spółkom zachować mniejszościowe udziały w wydobyciu ropy naftowej w zagłębiu Orinoko. Chavez chce renacjonalizacji bogactw naturalnych Wenezueli. *

Lewicowy prezydent ogłosił w tym tygodniu plan nacjonalizacji elektrowni i największej w Wenezueli firmy telekomunikacyjnej i zapowiedział przejęcie kontroli w sferze wydobycia gazu ziemnego i projektach naftowych kontrolowanych obecnie przez kilka czołowych koncernów.

"Postanowiliśmy znacjonalizować cały wenezuelski sektor energetyczny, cały, absolutnie cały" - powiedział w parlamencie Chavez. Według agencji Reutera ta sobotnia wypowiedź sugeruje, iż prezydent nie widzi miejsca na prywatną własność w głównym wenezuelskim sektorze gospodarki.

Jak pisze AP, Chavez chciał, aby państwo miało pełną kontrolę nad projektami naftowymi lub - jak zapowiadał poprzednio rząd - udziały większościowe.

W przemówieniu wygłoszonym w sobotę Chavez powiedział, że prywatne spółki: British Petroleum, Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Total SA oraz Statoil będą mogły zachować udziały mniejszościowe.

"Dla tych, którzy chcą tu zostać jako nasi partnerzy, zostawimy otwartą taką możliwość. A kto nie chce zostać jako partner mniejszościowy, przekazuje pole (naftowe) i cześć" - powiedział.

I po angielsku dodał: "Goodbye, good luck and thank you very much" (część, powodzenia i wielkie dzięki).

Rząd Chaveza już przejął większościowe udziały we wszystkich operacjach związanych z produkcją ropy poprzez spółki typu joint ventures kontrolowane przez państwo. Większość zagranicznych firm wykazała gotowość do kontynuowania inwestycji mimo zmienionych warunków. (PAP)

klm/ ro/

3292, 3310

Tagi: wenezuela, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz